Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Opolu z dnia 4 czerwca 2004 r., sygn. I SA/Wr 2428/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Kuczyńska Sędziowie: Sędzia WSA Krzysztof Bogusz Asesor sądowy Anna Wójcik (spr.) Protokolant sekr. sąd. Joanna Zamojska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi A w O. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną decyzję Izby Skarbowej w O., II. określa, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w O. na rzecz skarżącej kwotę 27.471,90 (słownie: dwadzieścia siedem tysięcy czterysta siedemdziesiąt jeden złotych i 90/100) tytułem kosztów poniesionych przed Sądem.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] nr [...] Izba Skarbowa w O. utrzymała w mocy decyzję Pierwszego Urzędu Skarbowego w O. z dnia [...] nr [...], którą to decyzją wskazany Urząd odmówił A w O. stwierdzenia nadpłaty w podatku od towarów i usług za miesiąc wrzesień 1999 r. Postępowanie przed organem pierwszej instancji zostało zainicjowane wnioskiem A z dnia 20 października 2000 r., w którym domagała się ona stwierdzenia nadpłaty podatku VAT za miesiąc wrzesień 1999 r. w kwocie 1.012.847,00 zł argumentując to faktem, że w deklaracji VAT-7 za ten miesiąc ujęła podatek wynikający z faktury dokumentującej opodatkowanie czynności, które w świetle przepisów dotyczących tego podatku nie podlegają temu podatkowi, a ponadto także i tym, że wskazana faktura nie została skutecznie wprowadzona do obiegu prawnego i dlatego też obowiązek zapłaty podatku także nie może być wywodzony z przepisu art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług i podatku akcyzowym /Dz. U. nr 11 poz. 50 ze zm./.

Odnośnie okoliczności faktycznych sprawy A wyjaśniła, że przedmiotowa faktura dotyczyła linii technologicznej do sprzedaży mleka UHT, co do której w dniu 28 stycznia 1999 r. zawarto umowę kupna-sprzedaży ze [...] firmą B S.A., z zastrzeżeniem przez sprzedawcę własności sprzedanej rzeczy aż do chwili całkowitej zapłaty ceny przez A. A jako nabywca zapłaciła tylko dwie raty, po czym w dniu 29 września 1999 r. pomiędzy sprzedawcą a firmą C spółka z o.o. we W. doszło do zawarcia umowy, nazwanej porozumieniem o cesji umowy sprzedaży, w treści której zawarto zapis o przejęciu przez firmę C sp. z o.o. długu A wobec sprzedawcy. W zamian za to A wydała przejmującemu dług wskazaną linię produkcyjną. Co do tej właśnie czynności A wystawiła w dniu 27 marca 2000 r. fakturę, obejmującą wymienioną wyżej kwotę podatku VAT i rozliczyła ją w korekcie deklaracji za miesiąc wrzesień 1999 r. Jednakże kontrahent, tj. C sp. z o.o. odmówił przyjęcia tej faktury stwierdzając, że nie doszło między nią a A do czynności podlegających opodatkowaniu w zakresie podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00