Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 czerwca 2004 r., sygn. III SA/Lu 180/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Sadurski (spr.), Sędziowie: Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Sędzia NSA Maria Wieczorek, Protokolant st.ref. Wiesława Dudek, po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2004 r. sprawy ze skargi R. S. A. w G. na decyzję Dyrektora Izby Celnej z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ja decyzję Naczelnika Urzędu Celnego nr [...] z dnia [...] października 2003r. 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej na rzecz skarżącego tytułem zwrotu kosztów postępowania kwotę 704 .00 (siedemset cztery)złoty, 3. określa, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...], nr [...], Dyrektor Izby Celnej, na podstawie art. 23 § 1 i § 9 oraz art. 85 § 1 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (tekst jednolity Dz. U. nr 75 z 2001 r. poz. 802 z późniejszymi zmianami) oraz § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 marca 2001r. w sprawie szczegółowego trybu ustalania wartości celnej przywożonych towarów (Dz. U. nr19, poz.227 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania od decyzji Naczelnika Urzędu Celnego z dnia [...] nr [...], uchylił zaskarżoną decyzję w części dotyczącej podstawy prawnej, kwoty wezwania do uiszczenia podatku VAT oraz wymiaru odsetek orzekając merytorycznie w tej części. W pozostałej części utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy.

W uzasadnieniu tej decyzji Dyrektor Izby Celnej podniósł, między innymi, że zgodnie z art. 85 § 1 kodeksu celnego, należności celne przywozowe są wymagane według stanu towaru i jego wartości celnej w dniu przyjęcia zgłoszenia celnego i według stawek w tym dniu obowiązujących. Wartością celną towarów jest wartość transakcyjna, czyli cena faktycznie zapłacona lub należna za towar sprzedany w celu przywozu na polski obszar celny, ustalona o ile jest to konieczne z uwzględnieniem art. 30 i art. 31 kodeksu celnego. Ponadto przepis § 2 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 13 marca 2001 r. w sprawie szczegółowego trybu ustalania wartości celnej przywożonych towarów stanowi: "jeżeli sprzedaż lub cena towaru jest uzależniona od warunków lub spełnienia świadczeń, których wartość można ustalić, to taką wartość uważa się za włączoną do wartości transakcyjnej towaru z zastrzeżeniem, że dany warunek lub świadczenie nie dotyczy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00