Wyrok WSA w Warszawie z dnia 7 maja 2004 r., sygn. V SA 992/03
Upust na skonkretyzowanych przez strony warunkach przewidziany został już w umowie sprzedaży leków importerowi. Nie zachodzi tu więc taka sytuacja, gdy - jak w przypadku tzw. rabatu ex post - czynność prawna będąca źródłem prawa kupującego do rabatu dokonana jest dopiero po zgłoszeniu celnym towaru z wystawioną wcześniej fakturą. Upust ten stanowił przysporzenie majątkowe, które w obrocie prawnym powinno mieć miejsce w sytuacji istnienia usprawiedliwiającej je określonej podstawy /przyczyny/ prawnej, w szczególności ze względu na wzajemne świadczenie będące ekwiwalentem dokonanego przysporzenia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 maja 2004 r. sprawy ze skargi "O." - Spółki Akcyjnej w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia 18 lutego 2003 r. (...) w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe - oddala skargę.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 1999 r., według dokumentu SAD (...), "O." - Spółka Akcyjna w W. dokonała zgłoszenia celnego leków, dotychczas pozostających w zarządzanym przez siebie składzie celnym, wnioskując o objęcie ich procedurą dopuszczenia do obrotu.
Dyrektor Urzędu Celnego w W. przyjął zgłoszenie celne jako odpowiadające wymogom formalnym określonym w art. 64 par. 1 i 2 Kodeksu celnego. Towary zostały następnie zwolnione dla ich użycia w celach określonych przez wnioskowaną procedurę celną. W wyniku przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w W. w grudniu 2001 r. i styczniu 2002 r. kontroli dokumentacji finansowo - księgowej Spółki "O.", w zakresie wartości celnej farmaceutyków zgłaszanych do procedury dopuszczenia do obrotu w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 października 2001 r., ustalono, że Spółka dokonywała zakupu leków od 34 kontrahentów zagranicznych. Współpraca z 25 eksporterami odbywała się na podstawie pisemnych kontraktów, natomiast z 9 firmami /w tym z firmą "S G."/ odbywała się na podstawie umów ustnych, ale na zasadach zbliżonych do określonych m.in. w umowie zawartej 10 lutego 1998 r. pomiędzy spółką akcyjną "O." a szwajcarską spółką "M. S. i D. I., I. ", określającą warunki współpracy między obiema firmami, w tym zasady wystawiania not kredytowych obniżających podaną na fakturach handlowych wartość importowanych leków. Różnice dotyczyły jedynie określenia okresów rozliczeniowych, /k. 21 - pismo Spółki z 28 października 2002 r./