Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 maja 2004 r., sygn. I SA/Wr 1649/02

Z treści art. 137 par. 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./ jednoznacznie wynika, że dołączenie do akt oryginału lub urzędowego poświadczenia odpisu pełnomocnictwa jest obowiązkiem pełnomocnika. Organ nie ma zatem obowiązku podejmowania poszukiwań i sprawdzania, czy ewentualnie innym organom nie zostało złożone pełnomocnictwo strony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny po rozpoznaniu na rozprawie przy udziale (...) sprawy ze skargi Mirosława J. na decyzję Izby Skarbowej w O. z dnia 15 kwietnia 2002 r., (...) w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe Spółki Cywilnej "T." w zakresie podatku od towarów i usług - oddala skargę.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją z dnia 15 kwietnia 2002 r. (...) Izba Skarbowa w O. utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w K.-K. z dnia 9 listopada 2001 r. (...) orzekającą o odpowiedzialności Mirosława J. jako wspólnika za zaległości podatkowe spółki cywilnej "T." mającej siedzibę w K.-K. Decyzja organu I instancji została wydana po wszczęciu z urzędu postępowania podatkowego w sprawie orzeczenia o odpowiedzialności za zaległości podatkowe wskazanej spółki z tytułu podatku od towarów i usług za 1998 r. Postanowienie w przedmiocie wszczęcia postępowania zostało wydane dnia 4 października 2001 r. i przesłane na adres podatnika. Doręczenie tego postanowienia nastąpiło w trybie art. 150 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz.U. nr 137 poz. 926 ze zm./. Następnie w dniu 9 listopada 2001 r. została wydana decyzja, którą orzeczono o odpowiedzialności podatkowej tego wspólnika spółki cywilnej za zaległości podatkowe tej spółki w podatku od towarów i usług za miesiące czerwiec i lipiec 1998 r. obejmujące także dodatkowe zobowiązanie podatkowe, oraz za odsetki za zwłokę. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia powołano przepisy art. 108 par. 1 w związku z art. 115 par. 1, art. 107 par. 2 oraz art. 207 Ordynacji podatkowej, a w uzasadnieniu faktycznym wskazano, że spółka cywilna "T." w K.-K. posiada zaległości podatkowe w podatku od towarów i usług dotyczące wskazanych miesięcy 1998 r. i wynikają one z ostatecznej decyzji Inspektora Kontroli Skarbowej przy Urzędzie Kontroli Skarbowej w O., że zaległości te nie zostały przez spółkę zapłacone, a jednym z jej wspólników jest wskazany w decyzji podatnik. Organ I instancji wyjaśnił, że odpowiedzialność podatkowa wspólnika spółki cywilnej ma charakter posiłkowy w tym znaczeniu, iż egzekucja należności wynikającej z decyzji o odpowiedzialności podatkowej może być wszczęta dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna. Reguła powyższa zawarta jest w unormowaniu art. 108 par. 3 Ordynacji podatkowej. W treści uzasadnienia powoływanej decyzji wskazano też na obowiązek uiszczenia kwot objętych decyzją w terminie 14 dni od jej doręczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00