Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 11 maja 2004 r., sygn. III SA/Kr 37/04

1. Art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 2000 r. o referendum lokalnym /Dz.U. nr 88 poz. 985 ze zm./ nie zezwala na wyznaczenie 14-dniowego terminu /ponad limit 60-dniowy/ na usunięcie braków w przypadku "niewystarczającej liczby prawidłowo złożonych podpisów". Zdaniem Sądu, nie ma podstaw do wykładni restrykcyjnej, każącej uznać za brak "prawidłowo złożonych podpisów" zarówno brak jakiegokolwiek podpisu, jak i brak którejś z informacji wyliczonych w art. 14 ust. 4 ustawy.

2. Skoro w referendum lokalnym mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego jako członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę /art. 2 ust. 1 ustawy/, to interpretacja dopuszczalności uwzględnienia wniosku o przeprowadzenie referendum nie może być zawężająca; przeciwnie - należy domniemywać spełnienie wszystkich wymogów, jeśli nie wykazano wystąpienia ustawowych przeszkód".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2004 r. sprawy ze skargi Inicjatora Referendum na rzecz odwołania Prezydenta Miasta O.- Ś. na postanowienie Komisarza Wyborczego w K. II z dnia 28 stycznia 2004 r., (...) w przedmiocie odrzucenia wniosku o przeprowadzenie referendum uchyla zaskarżone postanowienie; (...).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00