Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 2 kwietnia 2004 r., sygn. SA/Rz 2431/01

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marian Ekiert /spr/ Sędziowie NSA Anna Lechowska NSA Małgorzata Wolska Protokolant st. ref. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w dniu 2 kwietnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi J. S. na decyzję Wojewody z dnia [...].09.2001 Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania I uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ja decyzję Starosty z dnia [...].06.2001 nr [...] II zasądza od Wojewody na rzecz skarżącego J. S. tytułem kosztów postępowania sądowego kwotę 30 zł /słownie: trzydzieści/.

Uzasadnienie

Ponownie rozpoznając sprawę z wniosku J. S. Starosta [...] działając na podstawie art. 105 § 1 kpa decyzją z dnia [...].06.2001 r. nr [...] umorzył postępowanie w sprawie ustalenia odszkodowania za grunt i składniki roślinne tj. za części nieruchomości położonych w I., oznaczonych poprzednio jako działki nr nr 3007/1 i 3007/2, zajętych na poszerzenie drogi i regulację potoku.

W uzasadnieniu swojej decyzji w oparciu o plan realizacyjny przebudowy drogi w I., obejmujący na pewnych odcinkach również regulację potoku I. Przedsiębiorstwo Geodezyjno - Kartograficzne [...] opracowało na przełomie lat 1976 - 1977 dokumentację geodezyjno - prawną dla celów wywłaszczeniowych. Zgodnie z nią działki nr nr 3007/1 i 3007/2 pozostające we władaniu H. i J. S. uległy podziałowi, a wyniki tego zabiegu zostały wprowadzone do operatu ewidencji gruntów gminy I. W związku z powyższym Naczelnik Miasta i Gminy I.wystąpił do właścicieli przedmiotowych nieruchomości z ofertą w sprawie sprzedaży tych gruntów określając jednocześnie wysokość odszkodowania za grunt i składniki roślinne. Nieruchomości te jednakże nie zostały formalnie przyjęte na rzecz Skarbu Państwa w ramach czy to umowy notarialnej czy też stosownej decyzji wywłaszczeniowej. O odszkodowaniu zaś w rozumieniu przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami można mówić tylko wówczas, gdy nieruchomość została już wywłaszczona tj. gdy właścicielom odjęte zostało na rzecz Skarbu Państwa lub gminy prawo własności decyzją ostateczną stanowiącą o wywłaszczeniu. Natomiast roszczenia przedstawione przez wnioskodawcę mogą być tylko dochodzone na drodze postępowania cywilnego. W wyniku pomiaru kontrolnego wykonanego przez geodetę J. W. L.ks. rob. [...] w czerwcu 2001 r. ustalono, że część działki stanowiącej własność H. i J. S. została zajęta pod potok, który w operacie ewidencji gruntów obrębu I. oznaczony jest jako dz.nr 3066 i stanowi własność Skarby Państwa - [...] Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych - Oddział w S. Zgodnie zaś z art. 9 ustawy z dnia 24.10.1974 r. - Prawo wodne [ Dz,Ust. Nr 38 poz. 230 z późn.zm. ] starosta przyznaje odszkodowanie, jeżeli woda płynąca, stanowiąca własność Państwa, zajmie trwale w sposób naturalny grunt nie stanowiący własności Państwa. W tym przypadku grunt został zajęty w wyniku regulacji potoku, stąd też brak jest przesłanek do ustalenia odszkodowania na drodze postępowania administracyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00