Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2004 r., sygn. I SA/Gd 2785/00
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała, Sędziowie NSA, Ewa Kwarcińska /spr./, Sławomir Kozik, Protokolant Elżbieta Rymanowska, po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi W. S. na decyzję Izby Skarbowej z dnia 27 listopada 2000 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia 1. uchyla zaskarżoną decyzję ; 2. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżącego kwotę 200,00 zł (dwieście) tytułem zwrotu kosztów postępowania w sprawie.
Uzasadnienie
I SA/Gd 2785/00
UZASADNIENIE
Decyzjami z dnia 22 sierpnia 2000 r. Urząd Skarbowy, kierując się m.in. § 10 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 35, poz. 173 ze zm. ) oddalił wniosek skarżącej W. S. ( w sprawie I SA/Gd 2785/00 ) oraz skarżącego A. S. ( sprawie I SA/Gd 2786/00 ) z dnia 10 lipca 2000r. w sprawie przyznania ulgi w podatku dochodowym z tytułu wyszkolenia uczennicy w zawodzie sprzedawcy.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał na następujące okoliczności sprawy: w okresie od dnia 1 września 1997r. do dnia 30 czerwca 2000r. uczennica na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego pobierała naukę zawodu w firmie A. S. i W. S. pod nazwą A s.c.. Zgodnie z § 10 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z ulgi na wyszkolenie ucznia mogą korzystać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, uprawnieni na mocy odrębnych przepisów do szkolenia uczniów i zatrudniający w ramach prowadzonej działalności pracowników w celu nauki zawodu. W świetle § 9 ust. 4 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1992r. w sprawie organizowania i finansowania praktycznej nauki zawodu, praw i obowiązków podmiotów organizujących tę naukę oraz uczniów odbywających naukę zawodu ( Dz. U. Nr 97, poz. 479 z 1992r. ze zm. ) instruktorzy praktycznej nauki zawodu powinni posiadać kwalifikacje zawodowe co najmniej mistrza w danym zawodzie i przygotowanie pedagogiczne przez cały okres szkolenia. Z dołączonych wniosku skarżących wynika, że A. S. był opiekunem praktyk uczniowskich. Na poparcie kwalifikacji zawodowych opiekuna praktyk skarżący złożyli dyplom mistrza w zawodzie sprzedawcy z dnia 18 grudnia 1999r. oraz tytuł technika mechanika o specjalności obróbka skrawania, nie dostarczając zaświadczenia o ukończeniu kursu pedagogicznego; tym samym, zdaniem organu I instancji, w okresie odbywania przez uczennicę praktycznej nauki zawodu skarżący nie posiadają uprawnień do szkolenia uczennicy i nie zatrudniali, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pracowników do prowadzenia praktycznej nauki zwodu przez cały okres szkolenia.