Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 2 marca 2004 r., sygn. II SA/Kr 3089/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym : Przewodniczący Sędzia NSA (del.) Piotr Lechowski Sędziowie WSA Halina Jakubiec NSA (del.) Wiesław Kisiel spr. Protokolant Urszula Ogrodzińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2004r. sprawy ze skargi Wojewody na uchwałę Rady Gminy z dnia 29 stycznia 2002r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia herbu Gminy -skargę oddala-

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą z dnia 29 stycznia 2002 r., ustalono herb (§ 1), flagę i pieczęć Gminy Jako podstawę prawną powołano art.18 ust.1 i 2 pkt 13 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (jedn.tekst Dz.U.z r.2001, nr 142, poz.1591)

Dopiero później (tj. [...] 2002 r.) Gmina wystąpiła do Komisji Heraldycznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o zaopiniowanie ustalonych wzorów herbu, flagi i pieczęci Gminy. Odpowiedzi udzielił. W dniu [...] 2002 r. czyli po upływie 5 miesięcy od wysłania swego wniosku, Gmina otrzymała negatywną opinię Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na temat symboli Gminy, co merytorycznie uzasadnione zostało przez Komisję Heraldyczną przy Ministrze. Zdaniem Komisji obydwa motywy herbu (skrzyżowane berła i pół lilii ze złotym pierścieniem) zostały dobrane w sposób nietrafny i nieuzasadniony. Ani uposażenie jakie posiadał Uniwersytet w części [...], ani też zamieszczenie herbu Uniwersytetu w miejscowym kościele, nie mogą być uznane jako elementy lokalnej tradycji historycznej uprawniającej do wywiedzenia od nich symbolu Gminy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00