Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 10 lutego 2004 r., sygn. II SA/Lu 1286/02

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Maciej Kierek (spr.), Sędziowie asesor WSA Jerzy Drwal, sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Protokolant st.sekr.sąd. Magdalena Flis, po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2004 r. sprawy ze skargi J. Z. na decyzję Wojewody z dnia [...]. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego w sprawie o zwrot wywłaszczonej nieruchomości - uchyla zaskarżoną decyzję; - zasądza od Wojewody na rzecz J. Z. kwotę 30 zł (trzydzieści złotych) tytułem kosztów postępowania.

 

UZASADNIENIE

Zaskarżoną decyzją Wojewoda działając na postawie art.138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, po rozpatrzeniu odwołania Z. Z., J. Z., W. G., H. P. i W. Z. od decyzji wydanej z upoważnienia Prezydenta Miasta przez Dyrektora Wydziału Geodezji Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miejskiego z dnia [...] czerwca 2002 r. znak: [...] w sprawie umorzenia postępowania administracyjnego o zwrot nieruchomości, orzekł utrzymać w mocy zaskarżoną decyzję.

W uzasadnieniu stwierdza się, że decyzją z dnia [...]czerwca 2002 r. znak: [...], Prezydent Miasta umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne o zwrot nieruchomości oznaczonej w chwili wywłaszczenia jako działki nr 30/1 i nr 30/2, obr.53, o łącznej powierzchni 569 m2, położonej w Z. u zbiegu ulic [...] i [...]. Nieruchomość ta została nabyta na rzecz Skarbu Państwa od A. Z., K. Z., Z. Z., O. G. H. Z. i B. P. na podstawie umowy sprzedaży z dnia 7 maja 1975 r., Rep. A nr [...], w związku z planowaną budową osiedla mieszkaniowego przy ul. [...]. Wniosek o zwrot nieruchomości został złożony w 1990 r. przez byłych właścicieli i ich spadkobierców. W dniu 15 kwietnia 2002 r. B. P., jedna z byłych współwłaścicielek przejętej nieruchomości złożyła wniosek o umorzenie prowadzonego postępowania o zwrot, a następnie pismem z dnia 29 kwietnia 2002 r. oświadczyła, że wycofuje swój wniosek o zwrot przedmiotowej nieruchomości. W ocenie organu I instancji żądanie zwrotu przejętej na rzecz Skarbu Państwa nieruchomości jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd przedmiotem współwłasności a zatem, zgodnie z art. 199 kc do takich czynności potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. Oznacza to, że prowadzenie postępowania o zwrot nieruchomości jest dopuszczalne tylko wówczas gdy wniosek pochodzi od wszystkich uprawnionych tj. byłych współwłaścicieli bądź ich spadkobierców. W przedmiotowej sprawie skoro jedna z byłych współwłaścicielek nieruchomości wycofała swój wniosek, to organ nie może merytorycznie rozstrzygać o zwrocie nieruchomości, a wszczęte postępowanie umarza na podstawie art. 105 § 1 kpa. Jest to umorzenie obligatoryjne, a więc takie, które nie jest pozostawione uznaniu organowi prowadzącemu postępowanie. Jednocześnie organ stwierdził, że nie zamyka to drogi do ponownego wystąpienia z wnioskiem o zwrot nieruchomości jeśli z takim żądaniem wystąpią ponownie wszyscy uprawnieni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00