Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 stycznia 2004 r., sygn. II SA/Łd 655/02
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski, Sędziowie : del. NSA Ewa Markiewicz, WSA Jolanta Rosińska (spr.), Protokolant asystent sędziego Anna Dębowska, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2004 r. na rozprawie sprawy ze skargi Zakładu [...] Spółka Akcyjna na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za wycięcie drzew oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] znak [...] inspektor Urzędu Gminy D., działając z upoważnienia Wójta Gminy D. na podstawie art. 110 ust. 1b pkt 2 w związku z art.. 48 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska ( Dz. U. Nr 3, poz. 6 z późn. zmianami ) oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1998 r. w sprawie kar pieniężnych za naruszenie wymagań ochrony środowiska oraz rejestru decyzji dotyczących tych kar ( Dz. U. Nr 162, poz. 1138 ), a także art..104 kpa po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego wymierzył Zakładowi A S.A. w Ł. karę w wysokości 783 980,00 zł za samowolne wycięcie drzew szczegółowo wymienionych w decyzji z terenu, który jest wpisany do rejestru zabytków bez wymaganego zezwolenia.
W uzasadnieniu decyzji wskazano, iż wszczęcie postępowania w sprawie nastąpiło w wyniku zgłoszenia w dniu 26 maja 2000 r. przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ł. faktu samowolnego wykonania wycinki drzew z terenu nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, położonej w miejscowości K. nr 22, gmina D.. Wycięcia drzew dokonał wskazany A podczas oczyszczania terenu pod przebiegającą linią napowietrzna średniego napięcia.
Podając opis czynności podjętych po trzykrotnym uchyleniu decyzji organu I instancji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł., organ wskazał w szczególności na fakt uzupełnienia materiału dowodowego zgodnie z wytycznymi organu odwoławczego, zawartymi w decyzji z dnia [...]. Wykonano ponowne oględziny nieruchomości, zlecono wykonanie mapy z geodezyjną inwentaryzacją pni drzew usuniętych pod linią napowietrzną, wykonano inwentaryzacje ściętych drzew z określeniem rodzajów i obwodów pni na wysokości ścięcia oraz analizę mapy planu parku [...], uzyskanej od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ł.. Jednocześnie organ I instancji wyjaśnił, że różnica pomiędzy poprzednio a obecnie ustaloną liczbą wyciętych drzew wynikała z faktu, iż większość drzew wyrastała z jednego pnia, co podczas oględzin przeprowadzonych w dniu 9 kwietnia 2001 r. uznano za jedno drzewo, natomiast po inwentaryzacji drzew - za drzewa oddzielne. Ustalenia liczby i rodzaju drzew dokonano na podstawie opinii biegłego z zakresu ochrony przyrody, który określił ich gatunki oraz obwody pni na wysokości ścięcia.