Interpretacja
Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 31 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-2.450.1152.2020.3.KP
WIS ŚWIADCZENIE KOMPLEKSOWE – montaż wraz z dostawą rolet zewnętrznych elewacyjnych montowanych do ściany na kołki rozporowe w ramach modernizacji budynku zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 24 listopada 2020 r. (data wpływu 24 listopada 2020 r.), uzupełnionego pismem z dnia 1 marca 2021 r. (data wpływu 1 marca 2021 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skar bowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.
Przedmiot wniosku: usługa (świadczenie kompleksowe) – montaż wraz z dostawą rolet zewnętrznych elewacyjnych montowanych do ściany na kołki rozporowe w ramach modernizacji budynku zaliczonego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Opis usługi
Wnioskodawca wykonuje usługę montażu wraz z dostawą rolet zewnętrznych, dokonywaną w budynku zaliczonym do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Usługa montażu tego systemu dochodzi do skutku wraz z ich sprzedażą (jednoczesne występowanie obu czynności – dostawy i montażu). Dla jego klientów liczy się przede wszystkim efekt prac, tj. prawidłowo zamontowany Towar, nie sam Towar, pozbawiony usługi montażu. Także biznesowy sens ma jedynie otrzymanie całego świadczenia kompleksowe go. Dla klientów nie jest wartością samo otrzymanie Towarów, bez elementu usługowego. Jednocześnie Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotowe produkty nie są przeznaczone do samodzielnego montażu. W związku z tym, bez elementu usługowego, produkt jest bezużyteczny dla przeciętnego konsumenta. Sposób montażu na stałe rolet zewnętrznych elewacyjnych polega na montażu do ściany budynku na kołki rozporowe. Sposób demontażu rolet zewnętrznych elewacyjnych wpłynie na warunki termoizolacyjne bądź estetycz ne budynku, gdyż po demontażu pozostanie uszkodzona elewacja budynku. Taki demontaż wykonany nieprofesjonalnie mógłby naruszyć elementy konstrukcyjne takie jak ściany konstrukcyjne, nadproże lub strop, a także stolarkę okienną. Czynność wykonywana jest w ramach modernizacji – ponieważ jak wskazał Wnioskodawca – przedmiotowy produkt wprowadza do budynków następujące funkcjonalności oraz tym samym podnosi walory użytkowe budynków/lokali: ochrona przed warunkami atmosferycznymi, w tym światłem, wys oką lub za niską temperaturą oraz funkcja termiczna, dźwiękochłonna oraz po części antywłamaniowa. Przedmiotowy system pozwala wprowadzić dla budynków szereg nowych funkcjonalności, które pozwalają na zaoszczędzenie na kosztach klimatyzacji latem, również zapobiegają utracie ciepła z budynku zimą, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Zaopatrzenie budynków w ten system stanowi o ich unowocześnieniu i ulepszeniu, a także podwyższa walory estetyczne i funkcjonalne nieruchomoś ci, równocześnie powodując często zwiększenie jej wartości. Klasyfikacja obiektu budowlanego, w którym wykonywana jest usługa montażu rolet zewnętrznych to PKOB 1110 budynki mieszkalne jednorodzinne. Montaż rolet zewnętrznych odbywa się w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego powierzchnia nie przekracza 300 m. Dostarczane towary są wliczone w wartość świadczonej usługi i tak też są przedstawione na fakturze (brak oddzielnej pozycji dla montażu).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right