Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2023-10-03 do 2024-11-30
Wersja aktualna od 2023-10-03 do 2024-11-30
obowiązujący
ZARZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 2021 r.
w sprawie siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej
(ostatnia zmiana: DUMS. z 2023 r., poz. 190)
Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 2021 r. poz. 1064 i 1728) zarządza się, co następuje:
§ 1. Siedziby i terytorialny zasięg działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej ze wskazaniem podległych im jednostek organizacyjnych określa załącznik do zarządzenia.
§ 2. Do zakresu działania dyrektora okręgowego Służby Więziennej, oprócz zadań określonych w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej, należy w szczególności:
1) analizowanie celowości, zasadności i skuteczności stosowanych metod i środków oddziaływania penitencjarnego w podległych jednostkach organizacyjnych;
2) kontrola przestrzegania w podległych jednostkach organizacyjnych praw osób pozbawionych wolności;
3) koordynowanie zaopatrzenia materiałowego oraz zakupów inwestycyjnych, w tym dostaw sprzętu i materiałów uzbrojenia dla podległych jednostek organizacyjnych;
4) prowadzenie spraw osobowych, szkoleniowych, socjalnych i dokumentacji kadrowej w okręgowym inspektoracie Służby Więziennej oraz sprawowanie nadzoru w tych sprawach w podległych jednostkach organizacyjnych;
5) wykonywanie zadań dysponenta środków budżetowych III stopnia, a w stosunku do podległych jednostek organizacyjnych dysponenta środków budżetowych II stopnia oraz prowadzenie rachunkowości;
6) sprawowanie nadzoru i koordynowanie działalności podległych jednostek organizacyjnych w zakresie: opieki zdrowotnej nad osobami pozbawionymi wolności, orzecznictwa lekarskiego, współdziałania z pozawięziennymi podmiotami leczniczymi, zakupów produktów leczniczych, materiałów medycznych, sprzętu i aparatury medycznej;
7) sprawowanie nadzoru nad zagadnieniami związanymi z ochroną przeciwpożarową w podległych jednostkach organizacyjnych;
8) planowanie i koordynowanie działalności inwestycyjnej na podległym obszarze działania;
9) koordynowanie przedsięwzięć w zakresie wprowadzania i eksploatacji w podległych jednostkach organizacyjnych systemów informatycznych, łączności i zabezpieczeń elektronicznych oraz zadań w zakresie integracji tych systemów, określonych przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej;
10) załatwianie próśb, skarg i wniosków składanych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej, osoby pozbawione wolności oraz inne osoby;
11) utrzymywanie kontaktów ze środkami masowego przekazu oraz nadzorowanie pracy rzeczników prasowych podległych jednostek organizacyjnych;
12) zealizowanie zadań w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz koordynowanie i nadzorowanie tych spraw w podległych jednostkach organizacyjnych;
13) kontrola właściwego prowadzenia przez podległe jednostki organizacyjne wymaganej dokumentacji i sprawozdawczości;
14) wykonywanie zadań organu wyższego stopnia w stosunku do podległych jednostek organizacyjnych w przypadkach określonych odrębnymi przepisami;
15) współpraca z przywięziennymi zakładami pracy funkcjonującymi przy podległych jednostkach organizacyjnych;
16) wykonywanie poleceń Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz zapewnienie jedności kierowania służbą na podległym obszarze działania.
§ 3. Struktura organizacyjna okręgowego inspektoratu Służby Więziennej obejmuje dyrektora okręgowego oraz funkcjonariuszy i pracowników w ustalanej dla okręgowego inspektoratu liczbie stanowisk.
§ 4. 1. Funkcjonariusze i pracownicy zlikwidowanego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Białymstoku, zwanego dalej „OISW w Białymstoku” z dniem wejścia zarządzenia w życie stają się funkcjonariuszami i pracownikami Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Olsztynie.
2. Mienie ruchome OISW w Białymstoku, staje się mieniem ruchomym Aresztu Śledczego w Białymstoku, ul. Mikołaja Kopernika 21, 15-377 Białystok, podległego Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Olsztynie.
3. Przejęcie mienia, o którym mowa w ust. 2, następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
4. Należności i zobowiązania OISW w Białymstoku przejmuje z dniem 1 stycznia 2022 r. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm.1)) Minister Sprawiedliwości i będą one finansowane z części 37 Sprawiedliwość, dział 755 Wymiar Sprawiedliwości, rozdział 75512 Więziennictwo.
5. Dokumentacja finansowo-księgowa oraz dokumentacja dotycząca spraw pracowniczych i funkcjonariuszy OISW w Białymstoku, zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.
6. Sprawy w toku pozostające we właściwości OISW w Białymstoku z dniem 1 stycznia 2022 r. zostają przejęte przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.
7. Dokumentacja archiwalna OISW w Białymstoku zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie.
8. Nadzór merytoryczny, finansowy i organizacyjny nad czynnościami, o których mowa w ust. 1-7, sprawuje Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Olsztynie.
§ 5. 1. Funkcjonariusze i pracownicy zlikwidowanego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Gdańsku, zwanego dalej „OISW w Gdańsku” z dniem wejścia zarządzenia w życie stają się funkcjonariuszami i pracownikami Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy.
2. Mienie ruchome OISW w Gdańsku, staje się mieniem ruchomym Aresztu Śledczego w Gdańsku, ul. Kurkowa 12, 80-803 Gdańsk, podległego Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Bydgoszczy.
3. Przejęcie mienia, o którym mowa w ust. 2, następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
4. Należności i zobowiązania OISW w Gdańsku przejmuje z dniem 1 stycznia 2022 r. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Minister Sprawiedliwości i będą one finansowane z części 37 Sprawiedliwość, dział 755 Wymiar Sprawiedliwości, rozdział 75512 Więziennictwo.
5. Dokumentacja finansowo-księgowa oraz dokumentacja dotycząca spraw pracowniczych i funkcjonariuszy OISW w Gdańsku, zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.
6. Sprawy w toku pozostające we właściwości OISW w Gdańsku z dniem 1 stycznia 2022 r. zostają przejęte przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.
7. Dokumentacja archiwalna OISW w Gdańsku zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Bydgoszczy.
8. Nadzór merytoryczny, finansowy i organizacyjny nad czynnościami, o których mowa w ust. 1-7, sprawuje Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Bydgoszczy.
§ 6. 1. Funkcjonariusze i pracownicy zlikwidowanego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Szczecinie, zwanego dalej „OISW w Szczecinie” z dniem wejścia zarządzenia w życie stają się funkcjonariuszami i pracownikami Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie.
2. Mienie ruchome OISW w Szczecinie, staje się mieniem ruchomym Aresztu Śledczego w Szczecinie, ul. Kaszubska 28, 70-226 Szczecin, podległego Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Koszalinie.
3. Przejęcie mienia, o którym mowa w ust. 2, następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
4. Należności i zobowiązania OISW w Szczecinie przejmuje z dniem 1 stycznia 2022 r. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Minister Sprawiedliwości i będą one finansowane z części 37 Sprawiedliwość, dział 755 Wymiar Sprawiedliwości, rozdział 75512 Więziennictwo.
5. Dokumentacja finansowo-księgowa oraz dokumentacja dotycząca spraw pracowniczych i funkcjonariuszy OISW w Szczecinie, zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie.
6. Sprawy w toku pozostające we właściwości OISW w Szczecinie z dniem 1 stycznia 2022 r. zostają przejęte przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie.
7. Dokumentacja archiwalna OISW w Szczecinie zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Koszalinie.
8. Nadzór merytoryczny, finansowy i organizacyjny nad czynnościami, o których mowa w ust. 1-7, sprawuje Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Koszalinie.
§ 7. 1. Funkcjonariusze i pracownicy zlikwidowanego Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu, zwanego dalej „OISW we Wrocławiu”, z dniem wejścia zarządzenia w życie stają się funkcjonariuszami i pracownikami Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Opolu.
2. Mienie ruchome OISW we Wrocławiu, staje się mieniem ruchomym Zakładu Karnego Nr 1 we Wrocławiu, ul. Kleczkowska 35, 50-211 Wrocław, podległego Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Opolu.
3. Przejęcie mienia, o którym mowa w ust. 2, następuje na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych.
4. Należności i zobowiązania OISW we Wrocławiu przejmuje z dniem 1 stycznia 2022 r. zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych Minister Sprawiedliwości i będą one finansowane z części 37 Sprawiedliwość, dział 755 Wymiar Sprawiedliwości, rozdział 75512 Więziennictwo.
5. Dokumentacja finansowo-księgowa oraz dokumentacja dotycząca spraw pracowniczych i funkcjonariuszy OISW we Wrocławiu, zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.
6. Sprawy w toku pozostające we właściwości OISW we Wrocławiu z dniem 1 stycznia 2022 r. zostają przejęte przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.
7. Dokumentacja archiwalna OISW we Wrocławiu zostaje przejęta przez Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Opolu.
8. Nadzór merytoryczny, finansowy i organizacyjny nad czynnościami, o których mowa w ust. 1-7, sprawuje Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Opolu.
§ 8. Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 stycznia 2018 r. w sprawie siedzib, terytorialnego zasięgu i szczegółowego zakresu działania dyrektorów okręgowych Służby Więziennej oraz struktury organizacyjnej okręgowych inspektoratów Służby Więziennej (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. poz. 102, 160, 303 i 251).
§ 9. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1236, 1535, 1773, 1927, 1981, 2054 i 2270.
Załącznik do zarządzenia Ministra Sprawiedliwości
z dnia 15 grudnia 2021 r. (poz. 320)
WYKAZ JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PODLEGŁYCH OKRĘGOWYM INSPEKTORATOM SŁUŻBY WIĘZIENNEJ [1]
L.p. | Siedziba Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej | Nazwa podległej jednostki organizacyjnej | Terytorialny zasięg działania/województwo |
1 | 2 | 3 | 4 |
1. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy | 1. Areszt Śledczy w Gdańsku; 2. Zakład Karny w Kwidzynie; 3. Areszt Śledczy w Starogardzie Gdańskim; 4. Zakład Karny w Sztumie; 5. Areszt Śledczy w Wejherowie; 6. Areszt Śledczy w Bydgoszczy; 7. Zakład Karny Nr 1 w Grudziądzu; 8. Zakład Karny w Inowrocławiu; 9. Zakład Karny w Koronowie. | pomorskie pomorskie pomorskie pomorskie pomorskie kujawsko-pomorskie kujawsko-pomorskie kujawsko-pomorskie kujawsko-pomorskie |
2. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach | 1. Areszt Śledczy w Bytomiu; 2. Areszt Śledczy w Częstochowie; 3. Areszt Śledczy w Gliwicach; 4. Zakład Karny w Herbach; 5. Zakład Karny w Jastrzębiu-Zdroju; 6. Areszt Śledczy w Katowicach; 7. Areszt Śledczy w Mysłowicach; 8. Areszt Śledczy w Sosnowcu; 9. Zakład Karny w Raciborzu; 10. Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach; 11. Zakład Karny w Głubczycach; 12. Zakład Karny w Cieszynie; 13. Zakład Karny Nr 1 w Strzelcach Opolskich. | śląskie śląskie śląskie śląskie śląskie śląskie śląskie śląskie śląskie śląskie opolskie śląskie opolskie |
3. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Koszalinie | 1. Zakład Karny w Goleniowie; 2. Zakład Karny w Gorzowie Wielkopolskim; 3. Zakład Karny w Nowogardzie; 4. Areszt Śledczy w Szczecinie; 5. Zakład Karny w Czarnem; 6. Areszt Śledczy w Koszalinie; 7. Areszt Śledczy w Słupsku; 8. Zakład Karny w Starem Bornem; 9. Zakład Karny w Wierzchowie. | zachodniopomorskie lubuskie zachodniopomorskie zachodniopomorskie pomorskie zachodniopomorskie pomorskie zachodniopomorskie zachodniopomorskie |
4. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Krakowie | 1. Areszt Śledczy w Krakowie; 2. Zakład Karny w Wojkowicach; 3. Zakład Karny w Nowym Wiśniczu; 4. Zakład Karny w Trzebini; 5. Zakład Karny w Tarnowie; 6. Zakład Karny w Wadowicach; 7. Zakład Karny w Nowym Sączu. | małopolskie śląskie małopolskie małopolskie małopolskie małopolskie małopolskie |
5. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Lublinie | 1. Zakład Karny w Białej Podlaskiej; 2. Zakład Karny w Chełmie; 3. Areszt Śledczy w Krasnymstawie; 4. Areszt Śledczy w Lublinie; 5. Zakład Karny w Opolu Lubelskim; 6. Zakład Karny we Włodawie; 7. Zakład Karny w Żytkowicach; 8. Areszt Śledczy w Radomiu; 9. Zakład Karny w Zamościu; 10. Zakład Karny w Hrubieszowie. | lubelskie lubelskie lubelskie lubelskie lubelskie lubelskie mazowieckie mazowieckie lubelskie lubelskie |
6. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Łodzi | 1. Zakład Karny w Garbalinie; 2. Zakład Karny w Łowiczu; 3. Areszt Śledczy w Łodzi; 4. Zakład Karny Nr 1 w Łodzi; 5. Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim; 6. Zakład Karny w Sieradzu; 7. Zakład Karny w Kluczborku; 8. Areszt Śledczy w Ostrowie Wielkopolskim; 9. Zakład Karny we Włocławku. | łódzkie łódzkie łódzkie łódzkie łódzkie łódzkie opolskie wielkopolskie kujawsko-pomorskie |
7. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Olsztynie | 1. Areszt Śledczy w Białymstoku; 2. Zakład Karny w Czerwonym Borze; 3. Areszt Śledczy w Hajnówce; 4. Areszt Śledczy w Suwałkach; 5. Zakład Karny w Barczewie; 6. Zakład Karny w Dublinach; 7. Zakład Karny w Iławie; 8. Zakład Karny w Kamińsku; 9. Areszt Śledczy w Olsztynie; 10. Areszt Śledczy w Elblągu. | podlaskie podlaskie podlaskie podlaskie warmińsko-mazurskie warmińsko-mazurskie warmińsko-mazurskie warmińsko-mazurskie warmińsko-mazurskie warmińsko-mazurskie |
8. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Opolu | 1. Areszt Śledczy w Dzierżoniowie; 2. Areszt Śledczy w Jeleniej Górze; 3. Zakład Karny w Kłodzku; 4. Zakład Karny w Strzelinie; 5. Areszt Śledczy w Świdnicy; 6. Zakład Karny w Wołowie; 7. Areszt Śledczy we Wrocławiu; 8. Zakład Karny Nr 1 we Wrocławiu; 9. Zakład Karny w Zarębie; 10. Zakład Karny w Brzegu; 11. Zakład Karny w Nysie; 12. Areszt Śledczy w Opolu. | dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie dolnośląskie opolskie opolskie opolskie |
9. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu | 1. Zakład Karny w Gębarzewie; 2. Zakład Karny w Krzywańcu; 3. Areszt Śledczy w Poznaniu; 4. Zakład Karny w Rawiczu; 5. Zakład Karny we Wronkach; 6. Areszt Śledczy w Zielonej Górze; 7. Zakład Karny w Potulicach; 8. Zakład Karny w Głogowie; 9. Areszt Śledczy w Międzyrzeczu. | wielkopolskie lubuskie wielkopolskie wielkopolskie wielkopolskie lubuskie kujawsko-pomorskie dolnośląskie lubuskie |
10. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie | 1. Zakład Karny w Dębicy; 2. Zakład Karny w Jaśle; 3. Zakład Karny w Łupkowie; 4. Zakład Karny w Przemyślu; 5. Zakład Karny w Rzeszowie; 6. Zakład Karny w Uhercach Mineralnych; 7. Areszt Śledczy w Kielcach; 8. Zakład Karny w Pińczowie. | podkarpackie podkarpackie podkarpackie podkarpackie podkarpackie podkarpackie świętokrzyskie świętokrzyskie |
11. | Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie | 1. Zakład Karny w Płocku; 2. Areszt Śledczy w Warszawie-Białołęce; 3. Areszt Śledczy w Warszawie-Grochowie; 4. Areszt Śledczy w Warszawie-Służewcu; 5. Zakład Karny w Przytułach Starych; 6. Areszt Śledczy w Grójcu; 7. Zakład Karny w Siedlcach. | mazowieckie mazowieckie mazowieckie mazowieckie mazowieckie mazowieckie mazowieckie |
[1] Załącznik w brzmieniu ustalonym przez obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2023 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.MS. poz. 190). Zmiana weszła w życie 3 października 2023 r.