Akt prawny
obowiązujący
Wersja aktualna od 2022-01-01
Wersja aktualna od 2022-01-01
obowiązujący
USTAWA
z dnia 20 maja 2021 r.
o zmianie ustawy - Prawo o prokuraturze, ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw1)
Art. 1.[Prawo o prokuraturze] W ustawie z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2021 r. poz. 66) po art. 53 dodaje się art. 53a w brzmieniu:
"Art. 53a. § 1. Sumy depozytowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury lub bieżącym funkcjonowaniem tych jednostek (sumy depozytowe powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury) są gromadzone na rachunkach depozytowych Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 i 1236), o ile nie zachodzi potrzeba zachowania środków płatniczych w oryginale.
§ 2. Rachunkami depozytowymi Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, na których są gromadzone sumy depozytowe powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, dysponują kierownicy tych jednostek, z zastrzeżeniem § 3 oraz art. 83a ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§ 3. Sumy depozytowe powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi w prokuraturach rejonowych są gromadzone na rachunkach depozytowych Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, którymi dysponują właściwi prokuratorzy okręgowi.".
Art. 2.[Ustawa o finansach publicznych] W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305) w art. 83a:
1) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
"1. Minister Finansów otwiera w Banku Gospodarstwa Krajowego rachunki bankowe, na których są przechowywane środki pieniężne przyjęte do depozytu sądowego lub składane na tych rachunkach na podstawie odrębnych przepisów oraz sumy depozytowe powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury w rozumieniu ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. z 2021 r. poz. 66 i 1236) (rachunki depozytowe Ministra Finansów).";
2) po ust. 1 dodaje się ust. 1a-1d w brzmieniu:
"1a. Rachunki depozytowe Ministra Finansów są prowadzone w złotych, euro, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub frankach szwajcarskich.
1b. Środki pieniężne w walucie innej niż te, o których mowa w ust. la, ale notowanej w tabeli kursów Banku Gospodarstwa Krajowego lub tabeli kursów pośrednika kasowego Banku Gospodarstwa Krajowego są wpłacane na rachunki depozytowe Ministra Finansów prowadzone w złotych po przeliczeniu według obowiązującego w chwili realizacji wpłaty kursu kupna danej waluty:
1) w Banku Gospodarstwa Krajowego - w przypadku wpłat bezgotówkowych;
2) u pośrednika kasowego Banku Gospodarstwa Krajowego - w przypadku wpłat w gotówce.
1c. Środki pieniężne w walucie innej niż te, o których mowa w ust. 1a i 1b, są wpłacane bezgotówkowo na rachunki depozytowe Ministra Finansów prowadzone w dolarach amerykańskich po przeliczeniu na dolary amerykańskie według kursu kupna tej waluty obowiązującego w chwili realizacji wpłaty w banku będącym korespondentem Banku Gospodarstwa Krajowego.
1d. W przypadku, o którym mowa w ust. 1b, środki pieniężne z rachunku depozytowego Ministra Finansów są wypłacane w złotych. W przypadku, o którym mowa w ust. 1c, środki pieniężne z rachunku depozytowego Ministra Finansów są wypłacane w dolarach amerykańskich.".
Art. 3. [Ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji] W ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, z późn. zm.2)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 165:
a) § 2 otrzymuje brzmienie:
"§ 2. Zajęte pieniądze w celu zabezpieczenia wpłaca się na wydzielony oprocentowany rachunek bankowy organu egzekucyjnego z oprocentowaniem udzielonym przez bank dla wkładów wypłacanych na każde żądanie, z zastrzeżeniem § 2a i 3.",
b) po § 2 dodaje się § 2a w brzmieniu:
"§ 2a. Środki pieniężne podlegające zabezpieczeniu na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora przechowuje się na rachunkach depozytowych Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, znajdujących się w dyspozycji odpowiednio właściwego sądu albo właściwej powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury.";
2) w art. 166l dotychczasową treść oznacza się jako § 1 i dodaje się § 2 w brzmieniu:
"§ 2. Prokurator nie ponosi kosztów wykonania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym.";
3) art. 166m otrzymuje brzmienie:
"Art. 166m. W przypadku zwrotu środków pieniężnych zobowiązanemu organ egzekucyjny przesyła prokuratorowi, sądowi lub finansowemu organowi postępowania przygotowawczego potwierdzenie tego zwrotu, jeżeli środki te pozostawały w dyspozycji organu egzekucyjnego.".
Art. 4.[Kodeks karny wykonawczy] W ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2021 r. poz. 53 i 472) po art. 27a dodaje się art. 27b w brzmieniu:
"Art. 27b. Środki pieniężne podlegające zabezpieczeniu majątkowemu lub pochodzące z podlegającego zabezpieczeniu mienia przechowuje się na rachunkach depozytowych Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305 i 1236).".
Art. 5.[Prawo o ustroju sądów powszechnych] W ustawie z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 2072 oraz z 2021 r. poz. 1080) w art. 31a w § 1 pkt 6 otrzymuje brzmienie:
"6) dysponuje rachunkami depozytowymi Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, z wyłączeniem rachunków, na których zostały zdeponowane sumy depozytowe powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury, z zastrzeżeniem art. 83a ust. 2 tej ustawy.".
Art. 6.[Przekazanie sum depozytowych na rachunki depozytowe Ministra Finansów] 1. Sumy depozytowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury lub bieżącym funkcjonowaniem tych jednostek zdeponowane na rachunkach innych niż wskazane w art. 83a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, lub na rachunkach niezapewniających dysponowania nimi przez właściwego kierownika powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury, w tym zdeponowane zgodnie z art. 165 § 2, 4 i 5 ustawy zmienianej w art. 3, w brzmieniu dotychczasowym, na oprocentowanych rachunkach bankowych, organ, w którego dyspozycji pozostają, przekazuje w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy na rachunki depozytowe Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, prowadzone dla właściwej powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury w sposób umożliwiający identyfikację podmiotu, którego dotyczy depozyt, wpłacającego i postępowania, w toku którego zdeponowano sumę depozytową, oraz z zachowaniem podziału na sumę depozytową i naliczone od niej na dzień przekazania odsetki.
2. Sumy depozytowe uzyskane w związku z postępowaniami prowadzonymi lub nadzorowanymi w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury lub bieżącym funkcjonowaniem tych jednostek, które do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy zostały zdeponowane zgodnie z art. 165 § 3 ustawy zmienianej w art. 3 na oprocentowanych rachunkach lokat terminowych, organ, w dyspozycji którego pozostają, przekazuje na rachunki depozytowe Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w sposób określony w ust. 1 i z zachowaniem podziału określonego w ust. 1, nie później niż w terminie 14 dni od dnia upływu okresu, na który została założona lokata.
3. Sumy depozytowe, o których mowa w ust. 2, mogą być przekazane na odpowiednie rachunki depozytowe Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w sposób określony w ust. 1 i z zachowaniem podziału określonego w ust. 1, przed dniem upływu okresu, na który została założona lokata, na wniosek podmiotu uprawnionego do złożenia wniosku, o którym mowa w art. 165 § 3 ustawy zmienianej w art. 3.
4. Do przechowywania sum depozytowych, o których mowa w ust. 1 i 2, do czasu ich przekazania na odpowiednie rachunki depozytowe Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się przepisy dotychczasowe, z tym że okres, na który została założona lokata, o której mowa w art. 165 § 3 ustawy zmienianej w art. 3, nie może być przedłużany.
5. Do dnia 31 grudnia 2021 r. lokaty zakładane zgodnie z art. 165 § 3 ustawy zmienianej w art. 3 mogą być zakładane na okres nie dłuższy niż do dnia 31 marca 2022 r.
6. Minister właściwy do spraw budżetu otworzy rachunki dla powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury na podstawie art. 83a ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.
7. Organy dysponujące dotychczasowymi rachunkami powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury zamykają je po przekazaniu sum depozytowych na otworzone rachunki depozytowe Ministra Finansów, o których mowa w art. 83a ust. 1 ustawy zmienianej w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie później niż w terminie do dnia 1 stycznia 2024 r.
Art. 7.[Wejście w życie] Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r., z wyjątkiem art. 6 ust. 4-6, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: A. Duda
1) Niniejszą ustawą zmienia się ustawy: ustawę z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ustawę z dnia 6 czerwca 1997 r - Kodeks karny wykonawczy oraz ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.
2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2020 r. poz. 1492 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11, 41, 802, 1005 i 1177.