Decyzja ZUS nr 523 z dnia 12 września 2022 r., sygn. DI/100000/43/891/2022
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących umowy o pracę w Holandii
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (Dz.-U. z 2021 t., po;.162 ze zm.), w związku z art. 83 d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r.. poz.1009 ze im.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku przedsiębiorcy ............. złożonym w dniu 18 lipca 2022 r. dotyczące ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących umowy o pracę w Holandii.
UZASADNIENIE
Dnia 18 lipca 2022 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy .................. o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców. Wniosek został uzupełniony pismem doręczonym dnia 19 sierpnia 2021 r.
Wnioskodawca w treści złożonego wniosku wskazuje, że prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi związane z obsługą księgowości firm swoich klientów (dalej jako: Kontrahent) zarówno krajowych jak i zagranicznych. Ponadto, Wnioskodawca zajmuje się doradztwem w zakresie pomocy wyboru odpowiedniej formy działalności gospodarczej, a także optymalnej formy zatrudnienia dla pracowników Kontrahentów. Powyższa aktywność Spółki jest zaklasyfikowana pod kodem PKD 69.20.Z "Działalność rachunkowo - księgowa, doradztwo podatkowe" czy kodem PKD 64.99.Z "Pozostała Finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń ł .funduszów emerytalnych".
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje usługi księgowe, sporządza deklaracje, czy też świadczy usługi w zakresie doradztwa podatkowego wobec Kontrahentów.
Celem wywiązania się z zobowiązań wynikających z umów zawartych z Kontrahentami, Wnioskodawca oddelegował kilku swoich pracowników do siedziby jego Kontrahentów w Holandii celem przystosowania holenderskich programów prawno-podatkowych do polskich regulacji. Przy czym całkowity czas potrzebny na wykonanie ww. czynności w Holandii przez pracowników Wnioskodawcy zdeterminowany jest od stanu infrastruktury techniczno-operacyjnej systemu danego kontrahenta. Niemniej, nie powinien on przekroczyć w żadnym przypadku 12 miesięcy. Ponadto, Wnioskodawca uwypukla, że delegowani pracownicy zatrudnieni są odpowiednio w oparciu o umowę o pracę lub umowę o pracę tymczasową na stanowiskach odpowiadających charakterowi wykonywanej pracy np. księgowa. Ponadto, Wnioskodawca podkreśla, że nie posiada zakładu, czyli stałej placówki w państwie oddelegowania pracowników, przez którą całkowicie lub częściowo prowadziłby swoją działalność, w szczególności nie posiada miejsca zarządu, filii, biura, fabryki czy warsztatu. Tym samym, wyjeżdżając za granicę pracownik podpisuje umowę, w której wynagrodzenie określone jest w walucie euro w minimalnej stawce obowiązującej w kraju oddelegowania. Wynagrodzenie wypłacane jest miesięcznie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym praca została wykonana. Z kolei Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości będzie w stanie zapewnić tym samym pracownikom, którzy są delegowani za granicę również wykonywanie pracy w Polsce.