Decyzja ZUS nr 672/2020 z dnia 10 września 2020 r., sygn. DI/200000/43/672/2020
Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech, w miesiącu w którym nie zostało wypłacone wynagrodzenie
Na podstawie art. 34 ust. 1 i ust. 5 ustawy z 06 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 266 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko przedstawione we wniosku złożonym w dniu 03 września 2020r. przez przedsiębiorcę: uznaje za:
1. prawidłowe w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników w miesiącu, w którym nie zostało wypłacone wynagrodzenie,
2. prawidłowe w przedmiocie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników wykonujących pracę na terenie Polski jeżeli jest ono wypłacone w tym samym miesiącu, w którym wypłacone jest wynagrodzenie za pracę wykonywaną w Niemczech.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym 03 września 2020r" (zwany dalej "Przedsiębiorcą") wystąpił do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (zwanego dalej "Zakładem") o wydanie indywidualnej interpretacji w trybie art. 34 ustawy Prawo przedsiębiorców.
Stan faktyczny:
...........(dalej jako ) prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług polegających m.in. na wykonywaniu prac wykończeniowych. Wnioskodawca skupia swoją działalność nie tylko na terenie Polski, ale również wykonuje swoje usługi za granicą, a także działa jako agencja pracy, delegując pracowników do wykonywania usług na ternie państw należących do UE (m.in. do Niemiec). Wnioskodawca realizuje kontrakty albo w ramach umów o świadczenie usług zawieranych ze swoimi kontrahentami, ale także działa jako agencja pracy tymczasowej dostarczająca personel do kontrahenta. Wybór formy współpracy zależny jest od tego w jaki sposób przebiega organizacja współpracy (badane są kryteria właściwe dla każdego kontraktu). Pracownicy delegowani (dalej jako: "Pracownicy") zatrudnieni są odpowiednio w oparciu o umowę o pracę lub umowę o pracę tymczasową na stanowiskach odpowiadających charakterowi wykonywanej pracy. Pracownik wyjeżdżający za granicę podpisuje umowę, w której wynagrodzenie określone jest w walucie euro w co najmniej minimalnej stawce obowiązującej w kraju oddelegowania. Wynagrodzenia płatne jest miesięcznie do 10 dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu , w którym praca była wykonywana. Pracodawca zamierza w przyszłości zapewnić tym samym pracownikom, którzy są delegowani za granicą również wykonywanie pracy w Polsce.