Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 292 z dnia 20 lipca 2015 r., sygn. DI/100000/43/672/2015

Pakiety medyczne dofinansowywane przez pracodawcę swoim pracownikom

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za nieprawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 2 czerwca 2015 r. doręczonym dnia 8 czerwca 2015 r. przez ............. S.A. z siedzibą w .................. w przedmiocie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości dofinansowania pracownikom pakietu medycznego.

Uzasadnienie

Dnia 8 czerwca 2015r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy .............. S.A. z siedzibą w ............. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełniony o pismem z dnia 30 czerwca 2015 r. doręczonym dnia 3 lipca 2015 r.

Wnioskodawca wskazał, że rozważa wprowadzenie dla swoich pracowników korzyści materialnych w postaci pakietów świadczeń medycznych,, obejmujący eh szerszy zakres niż tylko badania z zakresu medycyny pracy. Pracodawca zatrudnia powyżej 20 pracowników. U pracodawcy wprowadzony został regulamin wynagradzania. Stosowne postanowienia dotyczące zasad przyznawania i finansowania przez pracodawcę pakietów świadczeń medycznych, pracodawca zamierza wprowadzić w procedurze, stanowiącej odrębny od Regulaminu wynagrodzeń dokument, wewnętrznie obowiązujący u pracodawcy. Przyznanie przez pracodawcę pakietu świadczeń medycznych miałoby mieć charakter uznaniowy, w tym znaczeniu, że to wyłącznie pracodawca będzie decydował, którym konkretnie pracownikom lub której określonej grupie pracowników przysługiwać będzie pakiet świadczeń medycznych, w jakim okresie, w jakim zakresie oraz w jakiej wysokości pracownik partycypować będzie w kosztach nabytej usługi - pakietu świadczeń medycznych. Pracownikowi nie będzie przysługiwało roszczenie o przyznanie pakietu świadczeń medycznych. Pracownicy, którym przyznano by pakiety medyczne, partycypowaliby w kosztach nabycia usługi. Zgodnie z postanowieniami par. 2 ust. 1 pkt 26) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z dnia 18 grudnia 1998 r. (Dz.U. Nr 161, poz. 1106), podstawy wymiaru składek nie stanowią następujące przychody:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00