Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Decyzja ZUS nr 252/2014 z dnia 27 marca 2014 r., sygn. WPI/200000/43/252/2014

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, brak możliwości wyłączenia z podstawy wartości dodatkowego świadczenia pieniężnego dla pracownika dojeżdżającego do pracy własnym środkiem transportu przewidzianego przez przepisy wewnętrzne spółki

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j. Dz. U. z 2013 poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tj. Dz. U. z 2013 poz. 1442) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 28.02.2014 r. przez przedsiębiorcę ................. uznaje za nieprawidłowe w przedmiocie wyłączenia z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wartości dodatkowego świadczenia pieniężnego dla pracownika dojeżdżającego do pracy własnym środkiem transportu przewidzianego przez przepisy wewnętrzne spółki.

Uzasadnienie

W dniu 28.02 2014 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy ............................. o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w zakresie ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Wnioskodawca we wniosku z dnia 12.02.2014 r. przedstawił opis stanu faktycznego, z którego wynika, że wnioskodawca rozważa przyznanie dodatkowego świadczenia pieniężnego pracownikom, którzy dojeżdżają do miejsca wykonywania pracy, ponosząc z tego tytułu koszt poprzez wprowadzenie zarządzania o następującej treści: Zarządzenie Nr..............................z dnia w sprawie ekwiwalentu pieniężnego z tytułu kosztów dojazdu do miejsca wykonywania pracy. I. Pozyskawszy informację, iż pracownicy dobrowolnie organizują się by wspólnie dojeżdżać do miejsca świadczenia pracy, w len sposób, iż jeden z ich korzystając z prywatnego samochodu zapewnia grzecznościowo przejazd grupie pracowników, uznając, iż jest to działanie zgodne z zasadami współżycia społecznego i zasługujące na aprobatę, wprowadza się ekwiwalent pieniężny z tytułu części ponoszonych kosztów przejazdów do miejsca świadczenia pracy ww. środkiem lokomocji w wysokości.......zł brutto na dzień, z zastrzeżeniem ust. 3. 2. Ekwiwalent przyznawany jest kierowcy bądź właścicielowi pojazdu na podstawie pisemnego wniosku grupy pracowników wskazującego na kierowcę lub właściciela pojazdu uprawnionego do dodatku i liczebności grupy pracowników oraz zawierającego zobowiązanie do poinformowania pracodawcy o każdej zmianie objętych nim danych w terminie 2 dni roboczych. 3. Dodatek przysługuje osobie uprawnionej jedynie za każdy dzień faktycznej obecności w pracy i wykonania grzecznościowego przejazdu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00