Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2020, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.363.2020.1.AR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.363.2020.1.AR
czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów powoduje po stronie Spółki powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem e-puap 28 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym 1 września 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów powoduje po stronie Spółki powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2020 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ustalenia czy objęcie przez Wnioskodawcę udziałów w spółce w zamian za wkład pieniężny odpowiadający wartości nominalnej obejmowanych udziałów i jednocześnie niższy niż wartość rynkowa obejmowanych udziałów powoduje po stronie Spółki powstanie przychodu w momencie objęcia udziałów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
X Sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Udziałowiec Wnioskodawcy będący osobą fizyczną (dalej: A) jest również udziałowcem spółki Y Sp. z o.o., zajmującej się dostarczaniem żywności funkcjonalnej i suplementów diety. Udziałowiec Wnioskodawcy jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Y Sp. z o.o. jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych oraz podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów w Polsce. Udziałowiec Wnioskodawcy prowadzi rozmowy z potencjalnym zewnętrznym Inwestorem zainteresowanym inwestycją w Y Sp. z o.o., która będzie polegała na nabyciu 51% udziałów Y Sp. z o.o. przez Inwestora. Pomimo, iż Inwestor nabędzie 51% udziałów Y Sp. z o.o., Udziałowiec Wnioskodawcy (lub podmiot od niego zależny) ma zachować kontrolę nad Y Sp. z o.o., tj. ma posiadać po sprzedaży udziałów na rzecz Inwestora co najmniej 51% praw głosu na Zgromadzeniu Wspólników Y Sp. z o.o. Aby to osiągnąć, konieczne jest uprzywilejowanie części udziałów w Y Sp. z o.o. co do prawa głosu. Ze względów prawnych istnieją wątpliwości, co do możliwości skutecznego uprzywilejowania wyłącznie części udziałów należących do danego udziałowca, a taka operacja mogłaby nie zostać zarejestrowana przez KRS, co ze względu na konstytutywność wpisu zmiany umowy spółki, skutkującej uprzywilejowaniem udziałów niweczyłoby skutku uprzywilejowywania i pozbawiało A, po zbyciu udziałów na rzecz Inwestora kontroli nad spółką Y Sp. z o.o. Innymi słowy, uprzywilejowaniu powinny podlegać wszystkie udziały należące do danego udziałowca, a nie tylko część udziałów, aby ich uprzywilejowanie z pewnością okazało się prawnie skuteczne. Tym samym, nie jest prawnie możliwe skuteczne uprzywilejowanie wyłącznie części udziałów posiadanych przez A w Y Sp. z o.o., bez akceptacji ryzyka prawnego utraty wskutek transakcji sprzedaży udziałów na rzecz Inwestora kontroli nad Spółką Y Sp. z o.o., której A nie jest w stanie zaakceptować. W związku z powyższym, powstała konieczność, aby inny podmiot objął część udziałów w A, które mają zostać uprzywilejowane co do prawa głosu. W tym celu, został utworzony odrębny podmiot (X Sp. z o.o., tj. Wnioskodawca), który objął 200 zwykłych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Y Sp. z o.o., które mają zostać uprzywilejowane co do prawa głosu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right