Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.298.2020.1.PP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.298.2020.1.PP
w zakresie braku powstania przychodu w przypadku połączenia spółek przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2020 r. (data wpływu 3 listopada 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu w przypadku połączenia spółek przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku powstania przychodu w przypadku połączenia spółek przez przejęcie w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca X Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w () (dalej: Spółka Przejmująca lub Sp. z o.o.) jest komandytariuszem spółki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w () (dalej Spółka Przejmowana lub Sp.k.).
Poza Spółką Przejmującą wspólnikiem (komplementariuszem) Sp.k. jest Y Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (). Zgodnie z umową spółki, X Sp. z o.o. przysługuje 98,5% udział w zysku Sp.k., a Y Sp. z o.o. 1,5%.
Obecnie planowane jest połączenie obu spółek w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, przez przeniesienie całego majątku Spółki Przejmowanej na Spółkę Przejmującą za udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki Przejmującej, które wyda ona wspólnikom Spółki Przejmowanej, w tym Spółce Przejmującej. Połączenie spółek jest podyktowane zmianą sytuacji gospodarczej. Działalność leasingowa Spółki Przejmowanej nie przynosiła spodziewanych dochodów. Ponadto, pandemia wirusa SARS-Covid19 spowodowała, że olbrzymia ilość przedsiębiorców pracujących w powierzchniach biurowych przeszłą na pracę zdalną, tzw. home office, spadł popyt na powierzchnie biurowe i zdecydowana większość spotkań (ponad 90%) biznesowych na terenie () odbywa się obecnie zdalnie, za pomocą środków komunikowania się na odległość. Umowy biznesowe też częściej podpisywane są zdalnie, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right