Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.10.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.594.2020.1.ABU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.594.2020.1.ABU

możliwości skorygowania faktury oraz rozliczenia podatku VAT przez Wnioskodawcę, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających VAT

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2020 r. (data wpływu 30 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania faktury oraz rozliczenia podatku VAT przez Wnioskodawcę, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości skorygowania faktury oraz rozliczenia podatku przez Wnioskodawcę, który zaprzestał wykonywania czynności podlegających VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 5 lipca 2018 r. jako biegły sądowy Wnioskodawca wykonał opinię sądową nr () dla Sądu Rejonowego (). Opinia dotyczyła sprawy z powództwa () przeciwko () o zapłatę w związku z uszkodzeniem samochodu (). Wraz z opinią Wnioskodawca wysłał do Sądu kalkulację wstępną, w której uwzględnił podatek VAT, ponieważ był wówczas płatnikiem tego podatku. Po otrzymaniu postanowienia Sądu zatwierdzającego jego kalkulację Wnioskodawca wystawił fakturę VAT i zapłacił wynikający z faktury podatek. Po wykonaniu tych czynności Sąd Rejonowy () powiadomił Wnioskodawcę, że powód odwołał się od wysokości wyliczonej przez Wnioskodawcę należności w wysokości 3.(), lecz Sąd nie uwzględnił odwołania. Ponieważ od tego postanowienia nie przysługuje odwołanie powód zaskarżył postanowienie Sądu Rejonowego do Sądu Okręgowego (), skargę uwzględnił i przekazał sprawę do Sądu Rejonowego do ponownego rozpatrzenia. Sąd Rejonowy () przy ponownym rozpatrywaniu sprawy obniżył należność Wnioskodawcy do wysokości (). Należy zaznaczyć, że podana kwota obejmuje również poniesione przez Wnioskodawcę koszty przy wykonywaniu opinii. Wobec tego zdaniem Wnioskodawcy powinien wystawić fakturę korygującą. Według Wnioskodawcy problem polega na tym, że Wnioskodawca zgłosił do Urzędu Skarbowego () zaprzestanie wykonywania czynności podlegających VAT. Jak twierdzi Wnioskodawca nie może więc posługiwać się tytułem i pieczątką biegłego sądowego. Nie wie również jak rozliczyć podatek VAT. Zwrócił się w tej sprawie do Urzędu Skarbowego (), który skierował go do Krajowej Informacji Skarbowej. Wnioskodawcy chodzi o to jak ma rozliczyć korektę swojej należności. Opisana sprawa dotyczy sygnatury akt()

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00