Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.540.2020.2.KR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.540.2020.2.KR

Czy prowadząc indywidualną praktykę pielęgniarską można uznać za koszt uzyskania przychodu opłatę za czesne na jednolitych studiach magisterskich na kierunku lekarskim?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2020 r. (data wpływu 20 września 2020 r.) uzupełnionym pismami z dnia 4 października 2020 r. (data wpływu 4 października 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na czesne na studia- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2020 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na czesne na studia. Wniosek ten pismami z dnia 4 października 2020 r. (data wpływu 4 października 2020 r.).

We wniosku, po uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi od 2017 r. jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie (), z siedzibą w (), opodatkowaną na zasadach ogólnych, wg przyjętej skali podatkowej. Wnioskodawca od początku działalności prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Przedmiotem działalności jest świadczenie usług zdrowotnych w służbie zdrowia, praktyka pielęgniarek i położnych- 86.90.C. Wnioskodawca ukończył studia na () w () o kierunku medycznym- pielęgniarstwo. Wnioskodawca podjął jednolite studia magisterskie niestacjonarne na kierunku lekarskim w (). Po ukończeniu studiów Wnioskodawca zamierza rozszerzyć swoją działalność o kierunek lekarz. Wnioskodawca zamierza świadczyć usługi lekarskie w formie praktyki lekarskiej w szpitalach i własnym gabinecie. Nowy kierunek studiów (lekarski), który rozpoczął Wnioskodawca, będzie bezpośrednio związany z podstawową działalnością gospodarczą, którą prowadzi i którą chciałby kontynuować przez wiele lat, dlatego też podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Zmiana ta pozwoli Wnioskodawcy rozszerzyć obecną formę prowadzonej działalności gospodarczej o stanowisko lekarza. Pozwoli to Wnioskodawcy pracować na różnych oddziałach szpitalnych. Wnioskodawca nie zamierza likwidować działalności gospodarczej, zależy mu na rozszerzeniu świadczonych usług medycznych o nowy kierunek. Należy zauważyć, że obecnie wnioskodawca jako pielęgniarz jest uprawniony do samodzielnej ordynacji niektórych produktów leczniczych i wypisywania na nie recept, kontynuacji zleconego wcześniej przez lekarza leczenia (bez możliwości modyfikacji dawki oraz rodzaju produktu leczniczego), kierowania na niektóre badania diagnostyczne, a także samodzielnego badania fizykalnego i ocenę stanu pacjenta. Po ukończeniu studiów na kierunku lekarskim wnioskodawca jako lekarz będzie uprawniony do ordynacji i wypisywania recept na wszystkie produkty lecznicze oraz kierowania na wszystkie badania diagnostyczne, co rozszerzy obecnie prowadzoną działalność o kompleksowe świadczenie usług medycznych

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00