Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.463.2020.2.AA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.463.2020.2.AA
Obowiązki płatnika związane z uczestnictwem pracowników w programie motywacyjnym.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2020 r. (data wpływu 4 czerwca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników w programie motywacyjnym jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek - uzupełniony pismem z 17 sierpnia 2020 r. (data wpływu 21 sierpnia 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika związanych z uczestnictwem pracowników w programie motywacyjnym.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
() jest polską spółką należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej ().
W celu zwiększenia motywacji i retencji pracowników, a także powiązania uzyskiwanych przez nich dochodów z wynikami grupy, wybranym pracownikom spółek z grupy, w tym (), przyznana została możliwość uczestnictwa w globalnych planach motywacyjnych A oraz B, w ramach których uczestnicy nabywają akcje brytyjskiej spółki () oraz holenderskiej spółki (). Zarówno plan A, jak i plan B funkcjonują obecnie w ramach jednego panu motywacyjnego C, zatwierdzonego uchwałą akcjonariuszy () z dnia 26 kwietnia 2017 r. oraz uchwałą akcjonariuszy () z dnia 27 kwietnia 2017 r.
W ramach planu A (lub () dla pracowników zatrudnionych na najwyższym szczeblu 5) pracownicy na szczeblach od 3 do 5 otrzymują tzw. akcje warunkowe, które nie są faktycznymi akcjami, a jedynie stanowią warunkowe prawo do nieodpłatnego nabycia akcji po 3-letnim okresie nabywania uprawnień, pod warunkiem że osoby te będą nadal zatrudnione przez (), a odpowiednie cele finansowe określone przez plan zostaną osiągnięte. W trakcie 3-letniego okresu nabywania uprawnień pracownik nie może zbywać akcji warunkowych, ale przysługuje mu wirtualny ekwiwalenty dywidendy (jeśli jest ona wypłacana w przypadku prawdziwych akcji danego podmiotu), który jest przekształcany w dodatkowe akcje warunkowe (te akcje warunkowe również są podstawą do nabycia faktycznych akcji w przyszłości, jeśli spełnione są określone warunki). Prawo, w postaci akcji warunkowych, pracownicy () nabywają nieodpłatnie odpowiednio od spółki brytyjskiej lub spółki holenderskiej (ten sam pracownik może nabyć akcje warunkowe obu spółek).