Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.09.2020, sygn. 0115-KDIT3.4011.391.2020.2.AW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.391.2020.2.AW

Opodatkowanie IP BOX.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 czerwca 2020 r. (data wpływu 9 czerwca 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 lipca 2020 r. (data wpływu 15 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową. Wniosek został uzupełniony w dniu 15 lipca 2020 r. (data wpływu).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od dnia 1 kwietnia 2020 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą L, której przedmiotem jest przede wszystkim działalność związana z oprogramowaniem. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez niego forma opodatkowania to podatek liniowy.

Od rozpoczęcia działalności gospodarczej Wnioskodawca współpracuje z norweską spółką C, z siedzibą w F, wpisaną do Rejestru Przedsiębiorstw na podstawie ramowej umowy. Wnioskodawca zgodnie z przedmiotową umową wykonuje na rzecz Spółki zadania z zakresu tworzenia innowacyjnego oprogramowania m.in. poprzez badanie i rozwój, testowanie i integrację oprogramowania. W praktyce Wnioskodawca świadcząc ww. usługi tworzy oprogramowanie programy komputerowe, a więc utwory chronione w rozumieniu art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca wykonuje czynności na terenie Polski. Wnioskodawca decyduje o miejscu i czasie wykonania powierzonych mu czynności i nie pozostaje pod bezpośrednim kierownictwem Spółki. Wnioskodawca jest członkiem zespołu programistów, jednak każdy z programistów pomimo współpracy na rzecz jednego kontrahenta odpowiada za inne powierzone mu przez Spółkę zadania. Zespół kilka razy w roku ustala zakres prac, jest on następnie dzielony na zadania, które są w pełni zadaniami samodzielnymi. Część z tych zadań jest przypisana do Wnioskodawcy i to Wnioskodawca ponosi pełną odpowiedzialność za wytworzony przez niego program komputerowy, część oprogramowania. Każde wykonane przez Wnioskodawcę zadanie dostarcza osobny program komputerowy, nową funkcjonalność, która zostaje później dołączona do całego systemu tworzonego na rzecz Spółki oprogramowania. Spółka zgodnie z umową zapewnia Wnioskodawcy dostęp do infrastruktury informatycznej, umowa nie przewiduje wyłączności korzystania przez Wnioskodawcę z tej infrastruktury, podkreślić jednak trzeba, że każdorazowo działania Wnioskodawcy polegają na wytworzeniu przez niego nowego programu komputerowego nowej funkcjonalności, której Jest on autorem i właścicielem, a autorskie prawa majątkowe są następnie przenoszone na Spółkę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00