Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 12.08.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.421.2020.2.MG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.421.2020.2.MG
Opodatkowanie przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2020 r. (data wpływu 10 czerwca 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 31 lipca 2020 r. (data wpływu 31 lipca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 8 kwietnia 2015 r. Wnioskodawca zawarł małżeństwo i wspólnie z żoną wyjechali za granicę, gdzie mieszkają i oszczędzają pieniądze w ramach wspólności majątkowej. Od 11 maja 2015 r. Wnioskodawca pracuje na umowę o pracę jako programista w niemieckiej firmie. Od 6 maja 2016 r. żona Wnioskodawcy pracuje na umowie o pracę jako pomoc kuchenna. Zarządzanie własnym majątkiem jest dla Nich bardzo ważne. W momencie pisania tego zapytania na posiadany majątek składa się w znacznej większości gotówka, akcje oraz 1 złota moneta bulionowa. Małżeństwo nie posiada żadnej nieruchomości oraz nie ma żadnej ruchomości. Nie prowadzą dodatkowej działalności gospodarczej. Ostatnie obniżenie przez NBP stóp referencyjnych do poziomu 0,1%, w obawie przed zbliżającą się inflacją, małżeństwo postanowiło poszukać innego zabezpieczenia posiadanego majątku. Obecne odsetki z lokat bankowych nie pokrywają podstawowych potrzeb życiowych Ich rodziny, a przetrzymywanie pieniędzy na lokatach prowadzi do utraty ich wartości. Wnioskodawca i jego żona planują jednorazowy zakup, czasowo rozłożony na kilka miesięcy, portfela nieruchomości na cele mieszkaniowe, którego wartość nie przekroczy wartości środków zgromadzonym na lokatach bankowych. Nieruchomości w całości będą zakupione za gotówkę. Nigdy nie będą posiłkować się kredytem bankowym. Nie planują kolejnych zakupów nieruchomości. Nie zamierzają rozszerzać wiedzy na temat rynku nieruchomości np. poprzez szkolenia. Branża nieruchomości nie jest profesją Wnioskodawcy i Jego żony i nigdy nie będzie. Zakupione nieruchomości nie będą miały określonych parametrów. Małżeństwo rozważają zarówno jednopokojowe tzw. kawalerki jak i wielopokojowe mieszkania zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym. Podczas zakupu Wnioskodawca będzie kierować się jedynie własnym przekonaniem, że w tym procesie zachowa wartość swoich oszczędności i zagwarantuje bezpieczeństwo finansowe swojej rodzinie nie traktuje tego jako inwestycję, lecz jako ochronę majątku finansowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right