Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.283.2020.1.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.283.2020.1.SJ

ustalenie kosztu podatkowego z tytułu przychodów uzyskanych z dobrowolnego umorzenia udziałów objętych w zamian za aport w postaci wierzytelności z tytułu pożyczek

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2020 r. (data wpływu 5 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu podatkowego z tytułu przychodów uzyskanych z dobrowolnego umorzenia udziałów objętych w zamian za aport w postaci wierzytelności z tytułu pożyczek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu podatkowego z tytułu przychodów uzyskanych z dobrowolnego umorzenia udziałów objętych w zamian za aport w postaci wierzytelności z tytułu pożyczek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni osoba fizyczna posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w przedmiotowej spółce zostały objęte w różny sposób zarówno przy zawiązaniu spółki, jak i w drodze podwyższenia kapitału zakładowego. Udziały w części zostały objęte za wkład pieniężny, a w części za wkład niepieniężny. Wszystkie posiadane udziały nie były obejmowane z agio, co oznacza, że cała wartość wnoszonych wkładów zarówno pieniężnych jak i niepieniężnych została odniesiona na kapitał zakładowy Spółki.

Wnioskodawczyni objęła w 2001 r. przy zawiązaniu spółki udziały pieniężne. W 2002 r. podniesiono kapitał zakładowy Spółki, które to udziały objęła Ona w zamian za wkład pieniężny. Kolejne podwyższenie kapitału zakładowego miało miejsce w 2005 r., udziały objęła Wnioskodawczyni pokrywając je aportem w postaci wierzytelności jakie posiadała wobec Spółki z tytułu kapitału udzielonych pożyczek oraz odsetek od tychże pożyczek naliczonych przed datą dokonania aportu, oraz w części także wkładem pieniężnym. Całą wartość wierzytelności odniesiono na kapitał zakładowy przy objęciu udziałów nie powstało agio.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00