Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.06.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.275.2020.2.JŚ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.275.2020.2.JŚ

w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2020 r. (data wpływu 4 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 maja 2020 r. (data wpływu 17 maja 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Z uwagi na braki formalne wniosku, Organ podatkowy pismem z dnia 13 maja 2020 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.275.2020.1.JŚ (doręczonym dnia 13 maja 2020 r.) wezwał Wnioskodawczynię na podstawie art. 13 § 2a, art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. W odpowiedzi na ww. wezwanie w dniu 17 maja 2020 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadzi od dnia 1 czerwca 2019 r. jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, w ramach której świadczy usługi związane z wytwarzaniem oprogramowania i analityką danych. Rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Od dnia 1 czerwca na podstawie zawartej umowy ze spółką mającą siedzibę w , zajmującą się rozwojem oprogramowania, świadczy usługi programistyczne. W ramach umowy Wnioskodawczyni przenosi na wyżej wymienioną Spółkę całość autorskich praw majątkowych do programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie. Jej działalność polega na tworzeniu oprogramowania oraz rozwijaniu modeli i systemów dostarczających informacji firmom z sektora bankowego na temat podejrzanych zachowań klientów (próby wyłudzenia, prania brudnych pieniędzy), określenia ryzyka braku spłaty pożyczki przez klienta, segmentacji klientów, oceny ryzyka odejścia klienta z banku oraz wiele innych prac badawczo-rozwojowych (dalej: B+R). Wnioskodawczyni jest częścią zespołu programistów pracujących nad przedmiotowym oprogramowaniem. Nie nabywa wyników prac B+R prowadzonych przez inne podmioty ani praw autorskich innych podmiotów. Tworzy i rozwija autorskie oprogramowanie stanowiące utwór podlegający ochronie na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z uwagi na ogromną skalę i wysoki poziom skomplikowania, oprogramowanie współtworzone przez Wnioskodawczynię znajduje się na granicy możliwości współczesnych technologii. W konsekwencji musi Ona stosować innowacyjne rozwiązania, aby zapewnić instytucjom bankowym jak najdokładniejszy wynik analizy swoich klientów. W szczególności, rozwija Ona nowe modele uczenia maszynowego, które powinny dostosowywać się do ciągle zmieniających się danych w bankach i na bieżąco określać poziomy ryzyka: wyłudzeń, prania brudnych pieniędzy, czy segmentów w których znajdują się klienci. Jest to o tyle trudne, że musi dziać się w czasie rzeczywistym, a do analizy modelowi dostarczane są ogromne wolumeny danych. W ramach działalności Wnioskodawczyni usprawnia także istniejące systemy, opierając się na najnowszych osiągnięciach w teorii sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego oraz statystyki. Rozwija nowe biblioteki, umożliwiając sprawne działanie w warunkach dużej liczby użytkowników. Jej prace mają na celu zdobycie nowej wiedzy oraz opracowanie nowych produktów, a co za tym idzie do znaczących ulepszeń. Programowanie omawianych modeli odbywa się przy użyciu otwartych bibliotek dla języka takich jak (, , , etc.). Oznacza to, że biblioteki te są ogólnodostępne i nie wymagają wykupowania licencji. Omawiane tworzenie kodu jest, rozwijane i ulepszane przez Nią w sposób systematyczny, w ramach codziennej pracy i będzie kontynuowane w przyszłości. Jest rezultatem Jej własnej, indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00