Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.259.2020.1.MKA, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.259.2020.1.MKA
Opodatkowanie dofinasowania otrzymanego przez osobę fizyczna nieprowadzącą działalności gospodarczej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2020 r. (data wpływu 2 marca 2020 r.), uzupełnionym w dniach 23 i 24 kwietnia 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dofinasowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dofinasowania otrzymanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest osobą niepełnosprawną przed ukończeniem 18-stego roku życia, a od niedawna jest również osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji. W związku z coraz to gorszym zdrowiem i niemocy przy codziennym egzystowaniu w latach od 2017 r. do 2019 r. z przerwami, Zainteresowany miał kilka osób do pomocy, jako pomoc domowa, pomoc przy codziennych czynnościach. Z osobami tymi Zainteresowany zawierał umowę o pracę nie na firmę, tylko jako osoba fizyczna, czyli na imię i nazwisko oraz numer NIP. Ponieważ Wnioskodawcy nie było stać na pokrycie pełnych kosztów pracowniczych, Zainteresowany postanowił zatrudnić osobę niepełnosprawną. Wobec powyższego Wnioskodawca otrzymywał z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowanie do wynagrodzenia tej osoby. Pytaniem Wnioskodawcy jest, czy to dofinansowanie, w przypadku Zainteresowanego, które otrzymywał przez ostatni okres od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest opodatkowane oraz czy trzeba się z niego rozliczać, czy wręcz odwrotnie, czyli, jest wolne od podatku i nie trzeba się z niego rozliczać, ani wykazywać w rozliczeniu podatkowym? Ponadto Wnioskodawca podał, że to dofinansowanie, jak sama nazwa wskazuje, ma swoje przeznaczenie, ma swój cel, jest to dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. I to dofinansowanie otrzymywane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pracodawca co miesiąc przeznacza do wynagrodzenia tej osoby niepełnosprawnej, a brakującą resztę wynagrodzenia uzupełnia z własnej kieszeni. Wnioskodawca wystąpił do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z pytaniem w tej sprawie i otrzymał odpowiedź: Dzień dobry, w nawiązaniu do poniższej wiadomości informuję, że dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych jest udzielane na podstawie art. 26a-c ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018, poz. 511, ze zm.) Jednocześnie należy wskazać, że kwota dofinansowania nie jest opodatkowana, jednakże sposób jej wykazywania w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym powinien być konsultowany z właściwym US. () Wydział (). Po otrzymaniu takiej wiadomości, Wnioskodawca stwierdził, że otrzymywane dofinansowanie jest wolne od podatku i sprawa została dla Zainteresowanego zakończona.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right