Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.241.2020.1.RK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.241.2020.1.RK
Dokonywanie odpisów amortyzacyjnych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 7 lutego 2020 r. (data wpływu 25 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka cywilna składająca się z dwóch osób fizycznych (Wnioskodawca i wspólniczka) była prowadzona w celu osiągnięcia przychodów i dochodów z działalności gospodarczej. Działalność gospodarcza polegała na prowadzeniu Apteki ogólnodostępnej. Zatem przedmiotem działalności była sprzedaż leków i medykamentów. W roku 2019 Spółka została rozwiązana na skutek decyzji wspólniczki o likwidacji działalności gospodarczej i wystąpieniu ze Spółki. W ten sposób Spółka przestała istnieć, jednak Wnioskodawca, jako wspólnik, zdecydował się prowadzić nadal działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i kontynuować prowadzenie Apteki. Działalność Wnioskodawcy, to działalność prowadzona na podstawie wpisu do CEiDG. Działalność Spółki ustała dnia 31 marca 2019 r., od 1 kwietnia 2019 r. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie. Spółka cywilna prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Obecnie Wnioskodawca także prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Podatek zadeklarowany to podatek liniowy 19%.
Zgodnie z uchwałą wspólników Spółki cywilnej wspólnicy (Wnioskodawca i wspólniczka) postanowili przenieść z majątku wspólnego wspólników do Jego majątku odrębnego zorganizowane przedsiębiorstwo będące działającą Apteką wraz ze wszystkimi składnikami majątkowymi służącymi do prowadzenia Apteki oraz wraz ze wszelkimi prawami należącymi do Spółki, pracownikami, należnościami i zobowiązaniami. Zatem przeniesione przedsiębiorstwo spełniało wszelkie wymogi art. 5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Majątek Spółki obejmował rynkową wartość środków trwałych, wartość towarów w cenie zakupu, wartość środków pieniężnych w kasie i na rachunku firmowym oraz wierzytelności i zobowiązania Spółki. Oczywiste jest zatem, że wartość rynkowa składników majątkowych Spółki to rynkowa wartość środków trwałych plus wartość towarów w cenie zakupu plus wartość środków pieniężnych w kasie i na rachunku firmowym plus wierzytelności i minus zobowiązania Spółki. W tejże uchwale wspólników określono, że kwota podlegająca zapłacie dla wspólniczki obejmuje połowę wartości przedsiębiorstwa (ustalona kwota została uiszczona). W ten sposób określono cenę nabycia przedsiębiorstwa (100%) nie wprost, gdyż w uchwale nie podano kwoty przynależnej za całe przedsiębiorstwo, a tylko wskazano wartość 50% wartości do zapłaty dla wspólnika odchodzącego. W ten sposób materialne roszczenia wspólniczki zostały zaspokojone, zgodnie z przyjętą uchwałą. Cena nabycia obejmowała oczywiście wartość materialnych i niematerialnych składników majątkowych, jednak w istocie rzeczy jej wysokość wynikała z umowy między wspólnikami. Cena nie wynikała zatem bezpośrednio z wartości rynkowej składników majątkowych. Cena nabycia przewyższała wartość przejętych składników majątkowych, stąd powstała dodatnia wartość firmy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right