Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.05.2020, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.102.2020.1.IM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.102.2020.1.IM

czy w przestawionym stanie faktycznym, w kontekście opracowania, wykonania i sprzedaży na rzecz głównego kontrahenta oprogramowania wraz z przeniesieniem prawa autorskiego do tego oprogramowania, Spółka ma prawo skorzystać z rozwiązania tzw. IP-BOX, o którym mowa jest w art. 24d ustawy

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 3 marca 2020 r. (data wpływu 8 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w przestawionym stanie faktycznym, w kontekście opracowania, wykonania i sprzedaży na rzecz głównego kontrahenta oprogramowania wraz z przeniesieniem prawa autorskiego do tego oprogramowania, Spółka ma prawo skorzystać z rozwiązania tzw. IP-BOX, o którym mowa jest w art. 24d ustawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, czy w przestawionym stanie faktycznym, w kontekście opracowania, wykonania i sprzedaży na rzecz głównego kontrahenta oprogramowania wraz z przeniesieniem prawa autorskiego do tego oprogramowania, Spółka ma prawo skorzystać z rozwiązania tzw. IP-BOX, o którym mowa jest w art. 24d ustawy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą od października 2018 r. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Podstawowym przedmiotem działalności są szeroko pojęte usługi informatyczne (sklasyfikowane pod PKD: 58.21.Z, 59.11.Z, 62.01 Z, 62.03.Z, 62.09.Z, 63.11.Z, 63.12.Z) oraz usługi w zakresie projektowania (PKD 74.10.Z) i pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (PKD: 74.90.Z). Dodatkowo, w ograniczonym zakresie, Spółka prowadzi działalności edukacyjną (szkoła programowania) oraz gastronomiczną (herbaciarnia). W ramach działalności informatycznej, przeważająca część prac dotyczy projektowania, tworzenia i wdrażania oprogramowania komputerowego. Wykonane programy komputerowe wypełniają przesłanki do objęcia ich przedmiotowym zakresem prawa autorskiego i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów. Prace te wykonywane są na zlecenie podmiotu, który jest naszym głównym kontrahentem. Spółka nabywa majątkowe prawa autorskie do oprogramowania wykonanego przez konkretnego programistę na podstawie zawartych z nim umów. Programiści realizujący prace wytwórcze działają na rzecz Spółki w ramach umowy o dzieło z klauzulą przeniesienia praw autorskich do stworzonego programu na zamawiającego (Spółkę) po wykonaniu dzieła. Następnie, Spółka przenosi te prawa autorskie wraz z przekazanym wytworzonym oprogramowaniem na swojego głównego kontrahenta. Prawa IP Box są autorskimi prawami do programu komputerowego podlegającymi ochronie prawnej na podstawie przepisów odrębnych ustaw, a konkretnie na podstawie art. 74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i przedmiot ochrony został wytworzony przez Spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności badawczo-rozwojowej. Wydaje się, ż kwestia ta została dość jasno przedstawiona w poprzednich zdaniach, lecz podkreślam to wyraźnie po raz kolejny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00