Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.49.2020.2.JG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.49.2020.2.JG

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 stycznia 2020 r. (data wpływu 16 stycznia 2020 r.), uzupełnionym w dniu 30 marca 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, który został uzupełniony w dniu 30 marca 2020 r.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. Przedmiotem tej działalności pozostają usługi informatyczne. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy w kraju. Dla potrzeb rozliczeń w podatku dochodowym prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dochody Wnioskodawca opodatkowuje stawką liniową 19%.

W listopadzie 2018 r. Wnioskodawca podpisał z firmą () Sp. z o.o., która jest pośrednikiem w sprzedaży usług informatycznych, umowę o stałą współpracę - umowę cywilnoprawną. Umowa jest realizowana na podstawie pojedynczych zamówień. W ramach ww. umowy Wnioskodawca otrzymał dotychczas jedno zamówienie, które jest realizowane nieustannie od 2 stycznia 2019 r. Przedmiotem tego zamówienia jest świadczenie usług informatycznych w ramach projektu (), w roli ().() jest częścią koncernu () i stanowi wydzielone przedsiębiorstwo tworzące oprogramowanie dla lotnictwa. Projekt polega na stworzeniu oprogramowania do planowania lotów (paliwo, trasa, wybór samolotu, waga ładunku i inne). Wnioskodawca tworzy niematerialne oprogramowanie w chmurze na zamówienie Zleceniodawcy, nie nabywa przy tym wyników prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez inne podmioty, ale sam prowadzi tego rodzaju prace. Nie nabywa również praw autorskich innych podmiotów. W ramach świadczenia usług programowania wykorzystuje natomiast dostępne na rynku darmowe biblioteki i oprogramowanie open source tworząc i rozwijając program komputerowy stanowiący utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Projekt jest rozliczany w ramach rzeczywistej pracochłonności, w ustaloną stawkę wchodzi wartość praw autorskich, nie wyodrębnia się jej w żaden sposób. We wspomnianej umowie o współpracę w pkt 8.1 wyraźnie wskazano, że w przypadku realizacji jakiegokolwiek utworu Zleceniobiorca (tj. Wnioskodawca - przypis autora) nieodwołalnie przenosi na Zleceniodawcę (sprzedaje) w ramach wynagrodzenia za usługi, w ramach których powstał utwór, autorskie prawa majątkowe do tego utworu obejmujące prawo do:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00