Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2020, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.5.2020.2.AM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.5.2020.2.AM

Uznanie wytworzonego i modyfikowanego przez Wnioskodawcę programu komputerowego (Gry), będącego przedmiotem ochrony na podstawie ustawy Prawo autorskie za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w konsekwencji możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2020 r. (data wpływu 23 stycznia 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 marca 2020 r. (data nadania 15 marca 00 r. data wpływu 15 marca 020 r.) na wezwanie Nr 0114-KDIP2-.4011.5.2020.1.AM z dnia 9 marca 2020 r. (data nadania 9 marca 2020 r., data doręczenia 9 marca 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wytworzonego i modyfikowanego przez Wnioskodawcę programu komputerowego (Gry), będącej przedmiotem ochrony na podstawie ustawy Prawo autorskie za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w konsekwencji możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej (Pytanie nr 1) jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania wytworzonego i modyfikowanego przez Wnioskodawcę programu komputerowego (Gry), będącej przedmiotem ochrony na podstawie ustawy Prawo autorskie za kwalifikowane prawo własności intelektualnej, a w konsekwencji możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą, w branży informatycznej, konkretnie w zakresie oprogramowania. Posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy, zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1387 z późn. zm.) - zwanej dalej Ustawa PIT. Wnioskodawca w ramach działalności wytworzył i stale rozwija kod będący przedmiotem ochrony na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 z późn. zm ), dalej jako Prawo autorskie. Wnioskodawcy przysługuje prawo autorskie do programu komputerowego, którego Wnioskodawca nie zbywa, a dochody uzyskiwane z tego prawa stanowią płatności przekazane przez graczy w zamian za nabycie produktów wirtualnych do wykorzystania w grze za pomocą wirtualnego sklepu. Kod stanowi grę online, dalej jako Gra, udostępnianą użytkownikom na dedykowanym serwerze. Wnioskodawca samodzielnie modyfikuje i ulepsza kod, ponosząc w związku z tym koszty niezbędne dla jej rozwoju, takie jak opłaty za serwer i domenę internetową. Możliwe jest, że w przyszłości Wnioskodawca będzie zlecał modyfikacje kodu osobom trzecim, jedynie w ograniczonym zakresie, jednak na chwilę obecną ulepszanie kodu stanowi pracę własną Wnioskodawcy. Opisana działalność Wnioskodawcy ma charakter działalności twórczej, obejmującej systematyczne prace rozwojowe. W szczególności, działalność ta skupia się na wykorzystywaniu zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Zakres prac rozwojowych obejmuje przede wszystkim stałe rozwijanie kodów źródłowych, poszukiwanie nowych rozwiązań, mogących usprawnić produkt finalny kodu źródłowego, tak, aby wytworzony i rozwijany program był stabilny i użyteczny dla jego odbiorców. Wnioskodawca stale pracuje nad udoskonaleniem kodu źródłowego, bazując i opierając się na zdobytej wiedzy, stosując jednak nowatorskie i autorskie rozwiązania. W ramach tak prowadzonej działalności Wnioskodawca stworzył Grę, która stanowi nowy, innowacyjny produkt, odróżniający się rozwiązaniami w niej zastosowanymi, względem podobnych, dostępnych na rynku. Gra posiada nowe innowacyjne funkcjonalności niedostępne wcześniej, ani obecnie u bezpośredniej konkurencji. Przykładowo, wytworzone jak i obecnie rozwijane innowacyjne rozwiązania dostępne w grze to:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00