Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 20.02.2020, sygn. 0115-KDIT1.4011.147.2019.3.MK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.147.2019.3.MK

Opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 grudnia 2019 r., uzupełniony w dniu 30 stycznia 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową, uzupełniony w dniu 30 stycznia 2020 r.

We wniosku, po uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca od 1 października 2012 roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest między innymi działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca w ramach pracy na uczelni wyższej prowadzi badania podstawowe, zaś w ramach własnej działalności gospodarczej prowadzi badania aplikacyjne, mające na celu zdobywanie nowej wiedzy oraz umiejętności prowadzących do opracowywania nowego i ulepszania istniejącego oprogramowania. Wnioskodawca samodzielnie prowadzi prace badawczo-rozwojowe. Nie nabywa wyników prac badawczo-rozwojowych (dalej: B+R) prowadzonych przez inne podmioty, ani praw autorskich innych podmiotów. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a w związku z tym od 2019 roku prowadzi odrębną od podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencję, w której wykazuje wymagane przepisami informacje. Wnioskodawca w miesiącach styczeń - sierpień 2019 roku świadczył usługi dla firmy A Sp. z o. o. Wnioskodawca w ramach umowy występował w roli architekta i konsultanta naukowego w projekcie badawczo-rozwojowym: wspófinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wnioskodawca wykonywał prace badawczo-rozwojowe, których wynikiem było wytworzenie komponentów programu komputerowego dla nowoczesnego systemu poboru opłat w postaci specyfikacji w wysokopoziomowym języku obejmujących opis procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych. Specyfikacje te w oparciu o integratory oprogramowania automatycznie przekształcane były w komponenty oprogramowania szkieletowego kodowanego w językach programowania . Komponenty rozwijane były dalej przez pracowników Spółki. Wnioskodawca przeniósł na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do specyfikacji oraz generycznego programu komputerowego, za co otrzymał wynagrodzenie w oparciu o miesięczne faktury VAT. Wnioskodawca od września 2019 roku świadczy usługi (usługi będzie świadczył także w roku 2020 - stan przyszły) dla firmy B Sp. z o.o. w zakresie analizy systemowej związanej z tworzeniem i ulepszaniem istniejącego oprogramowania. W ramach własnej pracy badawczo-rozwojowej dostarcza nowe komponenty oprogramowania. Wykorzystując narzędzie oraz wysokopoziomowym języku tworzy innowacyjne koncepcyjne rozwiązań systemów informatycznych (oprogramowania dziedzinowego) dla modułów usług bezpieczeństwa i zaufania. W oparciu o te modele oraz opisy procedur operacyjnych, zestawienie danych w informacjach konwersacyjnych automatycznie generowane są komponenty oprogramowania szkieletowego takie jak interfejsy graficzne użytkownika , interfejsy programowania aplikacji , bazy danych, klasy, metody w językach programowania .. Komponenty oprogramowania przekazywane są do Spółki, która później rozwija w zakresie swoich wymagań. Wnioskodawca przenosi na Spółkę całość autorskich praw majątkowych do generycznego programu komputerowego, za co otrzymuje wynagrodzenie w oparciu o miesięczne faktury VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00