Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.94.2019.1.DJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.94.2019.1.DJ

Możliwość skorzystania z preferencyjnego opodatkowania według stawki 5% podatku dochodowego od osób fizycznych (zgodnie z art. 30ca ust. 1 UPDOF, tzw. IP Box), przy spełnieniu warunków formalnych dotyczących prowadzenia ewidencji księgowej zgodnie z art. 3Ocb UPDOF.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 grudnia 2019 r. (data wpływu 8 grudnia 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 stycznia 2020 r. (data wpływu 28 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest:

  • prawidłowe w części dotyczącej możliwości rozliczenia w zeznaniu rocznym za 2019 r. dochodu uzyskanego ze sprzedaży kwalifikowanego prawa własności intelektualnej z uwzględnieniem stawki podatku dochodowego wynoszącej 5%,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości odprowadzania zaliczek począwszy od 2020 r. z uwzględnieniem stawki 5%.

UZASADNIENIE

W dniu 8 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od () lipca 2018 r prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której przedmiotem jest działalność związana z wytwarzaniem oprogramowania. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. la ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów rozchodów. Wnioskodawca na podstawie umowy zawartej z () (dalej: Zleceniodawca) świadczy usługi programistyczne, czyli wytwarza oprogramowanie. Zgodnie z umową, Wnioskodawca wykonuje powierzone mu czynności w dowolnie wybranym przez siebie miejscu, zapewniającym ich prawidłową i efektywną realizację oraz umożliwiającym należyte wykonanie obowiązku zachowania w tajemnicy informacji poufnych Zleceniodawcy. Wnioskodawca wykonuje czynności w dowolnie wybranym przez siebie czasie, w taki sposób, aby zostały zrealizowane w terminach wskazanych w poszczególnych zleceniach oraz we wskazanych tam granicach czasowych. Za niewykonanie lub nienależyte wykonanie czynności w ramach tej umowy, Wnioskodawca ponosi odpowiedzialność zarówno wobec Zleceniodawcy, jak i wobec osób trzecich. Ponadto, Wnioskodawca ponosi ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W ramach umowy Wnioskodawca wytwarza oprogramowanie (programy komputerowe) i przenosi na Zleceniodawcę całość autorskich praw majątkowych do tego oprogramowania, za co otrzymuje wynagrodzenie. Oprogramowanie wytwarzane przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej bezpośrednio przez niego działalności gospodarczej jest rezultatem jego własnej indywidualnej, twórczej działalności intelektualnej, a w konsekwencji, stanowi utwór podlegający ochronie na podstawie art. 74 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00