Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.50.2019.2.IM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.50.2019.2.IM
Wynagrodzenie wypłacone przez spółkę Wnioskodawcy z tytułu usług prawniczych koszty uzyskania przychodów w działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 listopada 2019 r. (data wpływu 19 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wnioskodawca wykonuje zawód adwokata w ramach indywidualnej działalności gospodarczej. Jednocześnie jest on wspólnikiem (komandytariuszem) w spółce komandytowej (zwanej dalej Spółką). W Spółce Wnioskodawca jest jedynym komandytariuszem, a oprócz niego jest jeszcze trzech wspólników będącymi osobami fizycznymi w charakterze komplementariuszy. Komplementariusze również są adwokatami i wykonują oni zawód adwokata w ramach Spółki. Wnioskodawca nie ma prawa ani obowiązku prowadzenia spraw Spółki.
Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług prawniczych, jako kancelaria adwokacka. W umowie Spółki został określony sposób podziału zysku wykazywanego przez Spółkę między komplementariuszami i komandytariuszem Spółki.
Wnioskodawca zamierza odpłatnie świadczyć w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej na rzecz Spółki usługi prawnicze, jako odrębny podmiot. Spółka jest natomiast zainteresowana zlecaniem Wnioskodawcy takich usług. Usługi te byłyby świadczone na podstawie stosownej umowy zawartej między Spółką a Wnioskodawcą. Za wykonanie usług prawniczych na rzecz Spółki Wnioskodawca otrzymywałby od Spółki wynagrodzenie, które byłoby dokumentowane wystawianymi przez Wnioskodawcę fakturami VAT. Wynagrodzenie Wnioskodawcy byłoby zaliczane do przychodów Wnioskodawcy z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right