Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.01.2020, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.81.2019.1.MP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.81.2019.1.MP

Opodatkowanie planowanej transakcji sprzedaży udziału w prawie własności Nieruchomości.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn.zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2019 r. (data wpływu 18 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanej transakcji sprzedaży udziału w prawie własności Nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 grudnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania planowanej transakcji sprzedaży udziału w prawie własności Nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni oraz jej dwie siostry nabyły po swoim ojcu spadek. Zarówno Wnioskodawczyni, jak i każdej z jej sióstr przypadł w tym spadku udział wynoszący 1/3 cz. Ojciec Wnioskodawczyni posiadał znaczny majątek, w skład którego wchodziły m.in. nieruchomości. Z uwagi na zasady ustrojowe, obowiązujące w Polsce po II wojnie światowej, majątek ten został jednak w dużej mierze przejęty przez Skarb Państwa w trybie przepisów o charakterze nacjonalizacyjnym oraz na podstawie orzeczeń wywłaszczeniowych. Ponieważ większość aktów, stanowiących podstawę pozbawienia ojca Wnioskodawczyni przysługujących mu praw majątkowych została wydana z rażącym naruszeniem prawa, Wnioskodawczyni wraz z siostrami podejmowała na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat liczne starania, w tym inicjowała postępowania administracyjne oraz sądowe, aby wykazać, że składniki majątkowe, należące niegdyś do ojca Wnioskodawczyni nie zostały skutecznie przejęte przez Skarb Państwa (lub przez jednostki samorządu terytorialnego) oraz/lub, że roszczenia, jakie przysługiwały ich spadkodawcy nie wygasły, lecz weszły w skład spadku, do którego przysługują im prawa. Wnioskodawczyni i jej siostry podejmowały przy tym działania zmierzające do wykazania swoich praw do składników masy spadkowej oraz do ich odzyskania po to, aby móc w przyszłości wykonywać w stosunku do tych składników uprawnienia właścicielskie, w szczególności dokonywać ich sprzedaży lub pobierać z nich pożytki. Te składniki majątkowe, w przypadku których udało się potwierdzić, że weszły one w skład spadku po ojcu Wnioskodawczyni oraz które udało się fizycznie odzyskać, były przez Wnioskodawczynię oraz jej siostry w wielu przypadkach sprzedawane lub wykorzystywane do prowadzenia stałej działalności zarobkowej (były one oddawane do odpłatnego korzystania osobom trzecim). W związku ze śmiercią jednej z sióstr Wnioskodawczyni, w jej miejsce, do spadku po ojcu Wnioskodawczyni, doszły dzieci drugiej siostry Wnioskodawczyni. Do chwili obecnej nie zostały przeprowadzone działy spadków po ojcu Wnioskodawczyni i siostrze Wnioskodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00