Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.25.2019.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.25.2019.1.AS

Brak prawa do zastosowania zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 usług najmu lokalu mieszkalnego na cele związane z działalnością gospodarczą najemcy polegającą na podnajmie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2019 r. (data wpływu 21 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 usług najmu lokalu mieszkalnego na cele związane z działalnością gospodarczą najemcy polegającą na podnajmie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania zwolnienia z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 usług najmu lokalu mieszkalnego na cele związane z działalnością gospodarczą najemcy polegającą na podnajmie.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca nabył w drodze spadku (dziedziczenie z mocy ustawy; akt poświadczenia dziedziczenia z u notariusz w , nr Rep. ) po swojej babce , udział w wysokości 1/2 spadku, w tym we współwłasności lokalu mieszkalnego położonego w X; pozostałą 1/2 udziału we współwłasności tak samo nabyła siostra Wnioskodawcy).

Powyższy lokal mieszkalny ma 48 m. kw. powierzchni; składa się z 3 pokoi, kuchni i łazienki. Na podstawie umowy zawartej w dniu 9 sierpnia 2019 r. wspólnie z siostrą (także 1/2 udziału we współwłasności tego lokalu) Wnioskodawca wynajął ten lokal (Umowa najmu za prowizję) profesjonalnemu przedsiębiorcy, działającemu w branży wynajmu lokali. Przedmiotowy lokal określono jako Apartament, a z tytułu jego najmu Przedsiębiorca zobowiązał się płacić Wnioskodawcy i jego siostrze miesięczny czynsz stanowiący 70% z przychodów netto, uzyskiwanych (...) na podstawie rzeczywistego obłożenia Apartamentu. Przychód netto na potrzeby realizacji niniejszej umowy rozumiany jest jako kwota otrzymana przez [tu: (...) -nazwa przedsiębiorcy] za świadczenie usług zakwaterowania w Apartamencie, pomniejszona o koszt podatku VAT oraz prowizje pobierane przez systemy rezerwacyjne. Przedsiębiorca zobowiązał się do przekazywania Wnioskodawcy nie później niż do 10 dnia każdego miesiąca, po zakończeniu każdego okresu rozliczeniowego [tj. miesiąca] pisemnej informacji o liczbie wynajętych dób w Apartamencie w danym okresie rozliczeniowym wraz z zastosowanymi stawkami. Za każdy miesiąc obowiązywania umowy (z dołu) Przedsiębiorca zobowiązał się zapłacić czynsz. W przypadku wystawienia faktury rozliczeniowej przez Właściciela (czyli Wnioskodawcę i jego siostrę; nie chodzi tu o fakturę VAT, lecz w istocie rachunek) Przedsiębiorca zobowiązał się do uiszczenia płatności w terminie do 7 dni od jej otrzymania. Za dzień zapłaty Strony uważać będą dzień wpływu środków na konto bankowe Właściciela. Właściciel jest obowiązany pokrywać koszty wynagrodzenia zarządcy nieruchomości, opłat za czynsz, dostęp do Internetu, telewizję, zużycie energii elektrycznej, wody, gazu, wywóz śmieci oraz ciepło na podstawie rachunków wystawionych przez dostawców usług, a także do pokrycia innych opłat związanych z utrzymaniem Apartamentu na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00