Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.605.2019.1.MAP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.605.2019.1.MAP
możliwość uznania planowanej hodowli ślimaków jadalnych za działalność rolniczą niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy - przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 17 listopada 2019 r. - identyfikator poświadczenia przedłożenia ePUAP-) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie uznania planowanej hodowli ślimaków jadalnych za działalność rolniczą niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, który zamierza prowadzić działalność w zakresie hodowli ślimaka jadalnego. Klasyfikacja statystyczna przyszłych świadczonych usług hodowli ślimaka jadalnego według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług to 01.49.23.0 - ślimaki, świeże, schłodzone, zamrożone, suszone, solone, w solance, z wyłączeniem ślimaków morskich. Powyższe usługi sklasyfikowano pod symbolem PKD 01.49.Z - chów i hodowla pozostałych zwierząt. Wnioskodawca nie posiada gospodarstwa rolnego (ziemi rolnej o powierzchni minimum 1 ha). W chwili obecnej nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, ani podatnikiem VAT zwolnionym. Na początku marca 2020 r. Wnioskodawca planuje rozpocząć jednoosobową działalność, która polegać będzie na hodowli i sprzedaży ślimaka afrykańskiego (jadalnego). Hodowlę planuje prowadzić na własnej działce o powierzchni 4 080 m, pod nieogrzewanymi tunelami foliowymi o powierzchni całkowitej 1 000 m. Ślimaki do celów hodowlanych zostaną zakupione z gospodarstwa rolnego prowadzącego tego typu hodowlę. Będą to tzw. ślimaki mateczniki, czyli takie, które będą składały jaja. Cykl produkcyjny ślimaków jadalnych od momentu rozmnożenia do momentu ewentualnej sprzedaży będzie trwać około 9 miesięcy (marzec-kwiecień - etap rozmnażania, maj-wrzesień - odchów i tucz właściwy, wrzesień-październik - zbiór i sprzedaż wyhodowanych ślimaków). Po zbiorach ślimaki zostaną zahibernowane, a następnie Wnioskodawca planuje część ślimaków pozostawić w hodowli (na kolejny sezon). Natomiast pozostałą część zamierza sprzedać innym hodowcom lub firmom, np. zajmującym się przetwórstwem lub skupem w kraju lub za granicą. Ślimaki pozostawione w hodowli na kolejny sezon w okresie od listopada do lutego następnego roku będą pozostawać w stanie hibernacji. Zakupione ślimaki będą dokarmiane, pielęgnowane itp. Osiągnięcie przez ślimaki rozmiarów umożliwiających ich ewentualną sprzedaż jest ściśle związane z warunkami klimatycznymi oraz innymi czynnikami (np. szkodnikami). Przychody z hodowli będą osiągane raz w roku, pod warunkiem powodzenia hodowli. Jeżeli warunki nie będą korzystne, to ślimaki będą tuczone w nowym sezonie, zatem nie przyniesie to dochodów w bieżącym cyklu hodowli. W przypadku powodzenia hodowli przewidywany przychód ze sprzedaży, maksymalnej możliwej do wyhodowania ilości ślimaków, prawdopodobnie nie przekroczy kwoty 350 000 zł w pierwszym roku funkcjonowania hodowli.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right