Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.01.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.71.2019.2.IM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.71.2019.2.IM

Rozliczenie dochodów uzyskiwanych z najmu (remont i utrzymanie mieszkania przed oddaniem w wynajem)

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2019 r. (data wpływu 27 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia dochodów uzyskiwanych z najmu mieszkania:

  • jest nieprawidłowe - w części dotyczącej wydatków poniesionych na remont mieszkania i utrzymanie mieszkania w okresie remontu tzn. od lipca 2018 r. do października 2019 r.,
  • jest prawidłowe - w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 27 grudnia 2019 r. (data wpływu 27 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia dochodów uzyskiwanych z najmu mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni ma mieszkanie własnościowe spółdzielcze, nabyte w 1994 r. przed zawarciem związku małżeńskiego. Z mężem ma wspólnotę majątkową i wspólnie rozliczają się z podatków. Nie prowadzi działalności gospodarczej ani Wnioskodawczyni, ani mąż. Najpierw po nabyciu Wnioskodawczyni mieszkała sama w tym mieszkaniu. Do połowy 2018 r. mieszkanie było wykorzystywane do zaspakajania potrzeb osób niebędących najemcami bliższej i dalszej rodziny, np. okresowo po kilka dni w razie jakiejś potrzeby życiowej. Oraz było wykorzystywane przez własną rodzinę Wnioskodawczyni do mieszkania w nim też okresowo po kilka dni lub nawet tygodni, ponieważ Wnioskodawczyni z mężem wybudowali własny dom i wprowadzili się do niego, mimo że nie był do końca wykończony i wiele było w nim do zrobienia (oczywiście wszystko zgodnie za zgodą nadzoru budowlanego z odpowiednimi dokumentami). Do nowego domu małżonkowie wyprowadzili się tak szybko ze względu na szkołę syna i pracę męża. Wykorzystywali mieszkanie Wnioskodawczyni np. gdy w ich nowym domu robili lakierowanie podłóg drewnianych trującymi lakierami itp. itd.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00