Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.18.2019.1.LS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.18.2019.1.LS
Faktura wystawiona przez Wnioskodawcę na rzecz Kupującego nie dokumentuje transakcji WDT z art. 13 ust. 3 ustawy i nie potwierdza transakcji opisanej we wniosku.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2019 r. (data wpływu 13 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług. w zakresie wystawienia faktury w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Przedsiębiorca z siedzibą w Polsce (zwany dalej: Sprzedawca), zajmujący się produkcją i sprzedażą towarów foteli do pojazdów komunikacji publicznej, posiada kontrahenta z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Kontrahent jest producentem autobusów, tj. zajmuje się ich wytwarzaniem przy użyciu części pochodzących od dostawców z wielu branż, w tym od wskazanego powyżej polskiego przedsiębiorcy i w tym celu dokonuje ich zakupu (ten kontrahent zwany będzie: Kupującym). Kupujący składa zamówienia na dostawę określonych towarów. Jeśli zamówienie będzie przyjęte przez Sprzedawcę, to realizuje on to zamówienie. W tym momencie dochodzi do zawarcia umowy sprzedaży, traktowanej na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Jednostkowe zamówienia z reguły mają długi termin wykonania, np. 2 lub 3 miesiące od chwili zawarcia, co oznacza, że Sprzedawca może swobodnie określać termin realizacji danego zamówienia. Należy jednak zaznaczyć, że sam proces wykonania umowy przez Sprzedawcę, składa się z dwóch elementów. W pierwszym, Sprzedawca wytwarza określone elementy zamówionych foteli i w częściach wysyła je do zaprzyjaźnionego i zaufanego kontrahenta (zwany dalej: Kontrahentem), który także posiada siedzibę w Wielkiej Brytanii. Kontrahent zajmuje się zmontowaniem foteli z części otrzymywanych od Sprzedawcy oraz fizycznie dostarcza (dla pewności: już po ostatecznym zmontowaniu) te fotele do Kupującego i uznać to należy za drugi etap realizacji umowy sprzedaży. Dopiero dostarczenie kompletnie zmontowanych foteli do Kupującego (czynności wykonywane przez Kontrahenta) uznawane jest za wykonanie umowy w pełni, tj. wykonanie wszystkich obowiązków Sprzedawcy w ramach dostawy zamówionych towarów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right