Interpretacja indywidualna z dnia 03.01.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.641.2019.1.KK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.641.2019.1.KK
Czy na podstawie art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca ma prawo do odliczania kosztów nabycia pasków do pomiaru krzepliwości krwi?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2019 r. (data wpływu 12 listopada 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczenia wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
W lipcu 2008 r. Wnioskodawca przeszedł operację wszczepienia mechanicznej zastawki aortalnej serca. Ze względu na tworzące się na wszczepionych sztucznych implantach skrzepy krwi, które mogą albo zablokować ruchome płatki zastawki (zastawka przestaje działać), bądź mogą wędrować z krwioobiegiem do dowolnej części ciała, powodując niedotlenienie organu, w którym się taki skrzep zatrzyma, co grozi co najmniej ciężkimi powikłaniami lub śmiercią, pacjenci, którzy mają wszczepioną sztuczną zastawkę, muszą zażywać do końca swych dni leki antyzakrzepowe. Leki te trzeba precyzyjnie dozować, aby tzw. wskaźnik INR określający pośrednio czas krzepnięcia krwi utrzymywał się w ściśle określonych granicach. Zwykle to przedział dla zastawek aortalnych INR=2-3. Zdrowy człowiek ma INR=0,8-1,2. Przekroczenie wskaźnika INR może skutkować wylewem i niemożnością zatamowania krwawienia. Zbyt niski INR może być przyczyną zatoru. Dawkę lekarstwa trzeba dostosowywać na bieżąco do uzyskanych pomiarów wskaźnika INR. Wskaźnik może się wahać w szerokich granicach w zależności od stosowanej diety, przyjmowania innych medykamentów, stanu zdrowia czy poziomu stresu. By móc świadomie dozować ilość antykoagulantów trzeba znać aktualny poziom wskaźnika INR. Służą do tego specjalizowane urządzenia, których obsługa jest zbliżona do szerzej znanych glukometrów dla cukrzyków. Samo urządzenie jest drogie. Stosowane do pomiaru paski kosztują w granicach 380-450 zł za opakowanie zawierające 24 paski i jeden chip kalibrujący. Przydatność pasków do zastosowania to ok. 1 rok przy dobrym przechowywaniu. Ani urządzenie, ani paski nie są refundowane przez NFZ. Osoby po takiej operacji otrzymują orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Orzeczenia o niepełnosprawności z dnia 13 grudnia 2010 r. (punkt 5) jest spójne z przepisem art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowiącym, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.