Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.12.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.544.2019.3.KT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.544.2019.3.KT

w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportu firmy Wnioskodawcy do nowopowstałej Spółki Jawnej

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2019 r. (data wpływu 20 września 2019 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 listopada 2019 r. (data wpływu 2 grudnia 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania podatkiem VAT czynności wniesienia aportu firmy Wnioskodawcy do nowopowstałej Spółki Jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 listopada 2019 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy, przeformułowanie pytań oraz własnego stanowiska.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku).

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako deweloper. Podstawowa działalność firmy Zainteresowanego to realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Jednocześnie Wnioskodawca wraz z córką założył spółkę jawną o takim samym profilu działalności. Spółka jak na razie nie ma żadnych obrotów. Ze względu na swój wiek Wnioskodawca chciałby jednoosobową działalność przenieść aportem (wkładem niepieniężnym) do ww. spółki jawnej. Do spółki jawnej Wnioskodawca wniesie całe swoje przedsiębiorstwo, a więc zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych w rozumieniu art. 55 kodeksu cywilnego. Majątek firmy Wnioskodawcy wraz ze wszystkimi składnikami (środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności, zapasy, zobowiązania krótko i długoterminowe) Wnioskodawca przekaże do spółki jawnej aktem notarialnym. W skład majątku przedsiębiorstwa wchodzą: środki transportu, maszyny, urządzenia, grunty, budynki i budowle hala przemysłowa, zapasy (materiały zużywane na budowę jednorodzinnych domów w zabudowie szeregowej, budynki i infrastruktura o różnym stopniu gotowości, środki pieniężne (zinwentaryzowana gotówka i środki pieniężne na rachunkach bankowych)]. Spółka jawna przejmie również wszystkie zobowiązania krótko i długoterminowe. Wnioskodawca jest obecnie czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Podstawową działalnością gospodarczą spółki jawnej jest realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z). Spółka po wprowadzeniu aportu będzie w stanie kontynuować działalność gospodarczą związaną ze wznoszeniem budynków. Po pomyślnym zakończeniu aportu (wkładu niepieniężnego) do spółki jawnej, Wnioskodawca zakończy działalność jako jednodobowy przedsiębiorca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00