Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2019, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.446.2019.1.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.446.2019.1.MT
Dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę z tytułu świadczenia usług jako radca prawny na rzecz byłego pracodawcy mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2019 r. (data wpływu 25 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W czerwcu 2015 r. Wnioskodawca skończył studia prawnicze, zaś w lipcu 2015 r. został zatrudniony na umowę o pracę w kancelarii na stanowisku prawnika. W tym samym roku Wnioskodawca zdał wstępny egzamin na aplikację radcowską i od stycznia 2016 r. do grudnia 2018 r. odbywał aplikację radcowską. Swoje doświadczenie niezbędne do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego, które jest celem aplikacji, Wnioskodawca zdobywał w kancelarii prawnej, w której był zatrudniony, pod opieką swojego patrona oraz innych adwokatów i radców prawnych. Celem zatrudnienia było przede wszystkim wykształcenie u Wnioskodawcy umiejętności z zakresu sporządzania pism, umów, opinii, zastępstwa procesowego oraz przyswojenie zasad wykonywania zawodu. Do zakresu obowiązków Wnioskodawcy należało m.in. przygotowywanie materiałów oraz projektów dokumentów, projektów opinii prawnych, projektów pism procesowych i projektów umów, przy czym zadania te Wnioskodawca wykonywał pod nadzorem pracodawcy, patrona, oraz innych adwokatów i radców prawnych. Wnioskodawca zakończył aplikację radcowską z końcem grudnia 2018 r., w marcu 2019 r. podszedł do egzaminu radcowskiego, a następnie - po otrzymaniu pozytywnego wyniku - uzyskał wpis na listę radców prawnych. W dniu 24 czerwca 2019 r. Wnioskodawca złożył ślubowanie radcy prawnego. Okres wypowiedzenia umowy o pracę Wnioskodawcy wynosił trzy miesiące. Wnioskodawca rozwiązał jednak umowę o pracę za porozumieniem stron ze skutkiem na dzień 1 września 2019 r. Po rozpoczęciu wykonywania zawodu radcy prawnego, w dniu 1 września 2019 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą jako radca prawny w ramach indywidualnej kancelarii radcowskiej. Wnioskodawca zamierza wykonywać zawód radcy prawnego, co zgodnie z ustawą z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności udzielać porad i konsultacji prawnych, sporządzać opinie prawne oraz występować przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Zgodnie z ustawą o radcach prawnych Wnioskodawca jest w tych czynnościach niezależny i nie jest związany poleceniem co do treści wydawanych opinii. Wnioskodawca świadczy ww. usługi prawne jako radca prawny na rzecz swojego dotychczasowego pracodawcy i jego klientów na podstawie umowy o świadczenie pomocy prawnej z dnia 30 sierpnia 2019 r. (z mocą obowiązującą od dnia 1 września 2019 r.) i ma zamiar świadczyć je także na rzecz innych podmiotów. Zgodnie z zawartą umową:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right