Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2019, sygn. 0111-KDIB4.4015.110.2019.2.BD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB4.4015.110.2019.2.BD
Czy spłata części lub całości kredytu przez żonę Wnioskodawcy, wspólnie zaciągniętego wcześniej na zakup i wykończenie wspólnego lokalu mieszkalnego (tzw. segmentu) objętego współwłasnością małżeńską, w okolicznościach i sposobie przedstawionym w ww. opisie, będzie w stosunku do Wnioskodawcy podlegała zgłoszeniu do urzędu skarbowego jako darowizna i tym samym może zostać opodatkowane podatkiem od spadków lub darowizn lub zwolnione z opodatkowania przy zachowaniu warunków określonych w ustawie o podatku od spadków i darowizn?
Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900, ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 września 2019 r. (data wpływu 30 września 2019 r.), uzupełnionym 25 października 2019 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przeznaczenia środków pieniężnych z majątku osobistego żony na spłatę solidarnego zobowiązania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych przeznaczenia środków pieniężnych z majątku osobistego żony na spłatę solidarnego zobowiązania.
Z uwagi na fakt, że wniosek nie spełniał wymogów formalnych, w piśmie z 25 października 2019 r. znak: 0111-KDIB4.4015.110.2019.1.BD wezwano do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono 25 października 2019 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca od 2005 r. jest żonaty. Razem z żoną posiadają wspólność majątkową od dnia ślubu. W dniu 18 marca 2019 r., wspólnie z żoną, podpisali umowę o kredyt hipoteczny w Banku na zakup i wykończenie lokalu mieszkalnego (faktycznie jest to lokal w zabudowie szeregowej tzw. segment w stanie deweloperskim), znajdującego się na terytorium Polski. W ramach prac wykończeniowych zostanie wykonane m.in.: położenie glazury i terakoty w łazienkach i kuchni, montaż instalacji sanitarnych, kranów, wanny, brodzika, malowanie, szpachlowanie ścian, wykonanie schodów, montaż i zakup gniazdek, zabudowa poddasza, ocieplenie dachu, wykonanie sufitów podwieszanych. Zgodnie z umową kredytową, każda z osób (tj. Wnioskodawca i jego żona) określonych łącznie w umowie o kredyt jako Kredytobiorca, odpowiada za spłatę całej wierzytelności Banku z tytułu umowy solidarnie z pozostałymi osobami. Akt notarialny przenoszący własność nieruchomości na Wnioskodawcę i żonę, która to nieruchomość stała się majątkiem wspólnym małżonków, na zasadach wspólności ustawowej, został sporządzony i podpisany 20 marca 2019 r. Żona Wnioskodawcy planuje sprzedaż działki nabytej w drodze spadku po jej ojcu (1/2 jej udziału w tej nieruchomości została uzyskana prawomocnym Postanowieniem Sądu Rejonowego z 21 stycznia 2004 r., natomiast pozostała 1/2 jej udziału w tej nieruchomości nabyta została we wrześniu 2017 r.). Uzyskane z tego tytułu, najpierw prawo własności nieruchomości, a następnie pieniądze z jej sprzedaży wejdą do jej majątku odrębnego. Pieniądze ze sprzedaży zostaną wpłacone przez nabywcę tej nieruchomości na wspólny rachunek bankowy małżonków. Ze względu na sprzedaż 1/2 części jej udziału ww. działce przed upływem pięciu lat od dnia jej nabycia (udział w działce nabyty we wrześniu 2017 r.), sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu, podatkiem dochodowym, chyba że zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia tego przychodu z opodatkowania, tzn. środki uzyskane ze sprzedaży zostaną przeznaczone nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na własne cele mieszkaniowe. Druga 1/2 jej udziału ww. działce została przez nią nabyta zgodnie z wcześniej wymienionym postanowieniem sądu wcześniej niż pięć lat od daty planowanej daty sprzedaży a więc nie mieści się w kategoriach przychodu do opodatkowania, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pomimo, że właścicielem udziałów w działce nie jest Wnioskodawca, żona ma zamiar przeznaczyć tę część środków uzyskanych ze sprzedaży 1/2 jej udziału w działce, która podlega opodatkowaniu na własne cele mieszkaniowe tzn. na spłatę ww. kredytu hipotecznego zaciągniętego wspólnie z Wnioskodawcą. Tym samym środki uzyskane ze sprzedaży działki i przeznaczone na spłatę kredytu, po jego spłacie zostaną włączone do majątku wspólnego małżonków. Przeprowadzone w ten sposób rozszerzenie wspólności majątkowej nie zostanie potwierdzone aktem notarialnym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right