Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2019, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.504.2019.1.GG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.504.2019.1.GG

w zakresie obowiązków płatnika w związku z powstaniem przychodu na skutek przedawnienia zobowiązania pożyczkowego

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2019 r. (data wpływu 16 września 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przedawnieniem zobowiązania z tytułu umowy pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 września 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z przedawnieniem zobowiązania z tytułu umowy pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

W dniu 13 czerwca 2013 r. . .. Sp. z o.o. dalej Spółka, zawarła umowę nieoprocentowanej pożyczki ze swoim ówczesnym pracownikiem. Pożyczka była udzielona ze środków obrotowych Spółki i zgodnie z zawartą umową pożyczki miała być spłacana w miesięcznych ratach. W przypadku rozwiązania umowy o pracę przed całkowitą spłatą pożyczki, umowa przewidywała całkowitą spłatę pozostałej kwoty pożyczki najpóźniej w ostatnim dniu pracy. W związku z wypowiedzeniem umowy o pracę pracownikowi w dniu 18 stycznia 2016 r. z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia, pożyczkobiorca zobowiązany był do spłaty pozostałej części pożyczki w dniu 29 lutego 2016 r. Do dnia złożenia wniosku pozostała niespłacona kwota .. zł. Z uwagi na wiedzę o wysokich obciążeniach alimentacyjnych ciążących na pracowniku (zajęcie komornicze wynagrodzenia), Zarząd Spółki podjął decyzję o niekierowaniu sprawy zaległego zadłużenia na drogę postępowania sądowego, tak aby nie generować dodatkowych kosztów w Spółce. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego, w bieżącym roku upływa 3-letni okres przedawnienia powyższego zobowiązania. Przedawnienie zobowiązania pożyczkobiorcy zwalnia go z obowiązku zapłaty, co prowadzi do powstania u niego przysporzenia majątkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00