Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25.10.2019, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.398.2019.1.MJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-3.4011.398.2019.1.MJ

W zakresie możliwości zaliczenia odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2019 r. (data wpływu 10 września 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia odpisu aktualizującego do kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania;
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania.

przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawcy [zainteresowany będący stroną postępowania] oraz [zainteresowany niebędącego stroną postępowania] (Wnioskodawcy) są wspólnikami spółki jawnej (Spółka).

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu. W 2018 r. Spółka dokonała wielokrotnie sprzedaży towarów na rzecz jednego ze swoich kontrahentów (Kontrahent). Dostawy towarów udokumentowane zostały fakturami VAT z formą płatności przelewem bankowym. Kontrahent nie uregulował w terminie należności za zakupiony towar udokumentowanych łącznie 23 fakturami (Wierzytelność). Wszystkie dostawy objęte były odwrotnym obciążeniem VAT - Wierzytelność nie zawiera podatku VAT. Wnioskodawcy rozpoznali w całości Wierzytelność jako przychód podatkowy.

W związku z brakiem uregulowania przez Kontrahenta Wierzytelności, Spółka wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie upadłości Kontrahenta. Właściwy Sąd postanowieniem w miesiącu 2019 r. ogłosił upadłość Kontrahenta. Postanowienie zostało przesłane przez Syndyka w formie elektronicznej (skan) do Spółki w tym miesiącu 2019 r. i doręczone w formie papierowej Spółce w następnym miesiącu 2019 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00