Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.10.2019, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.402.2019.1.ISL, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.402.2019.1.ISL

opodatkowanie przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 sierpnia 2019 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 22 sierpnia 2019 r., identyfikator poświadczenia przedłożenia .) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opodatkowania przychodów z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 2 sierpnia 2019 r., w wyniku notarialnego aktu darowizny dokonanego przez matkę, stał się właścicielem mieszkania niebędącego Jego podstawowym miejscem zamieszkania. Mieszkanie to było dotychczas wynajmowane w ramach najmu prywatnego osobom fizycznym studiującym. Matka Wnioskodawcy rozliczała dochody z najmu w ramach podatku ryczałtowego, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Umowy były podpisywane na rok przez ostatnie 3 lata, przed momentem zbycia przez matkę Wnioskodawcy mieszkania aktem darowizny. Po akcie darowizny najemcy oświadczyli, że chcą zawrzeć kolejną umowę na wynajem tego mieszkania, gdyż kontynuują oni studia i chcieliby nadal mieszkać w przedmiotowym mieszkaniu. W dniu 21 sierpnia 2019 r., Wnioskodawca podpisał z najemcami umowę najmu tego mieszkania na preferencyjnych dla nich warunkach, tj. 750 zł odstępnego miesięcznie oraz pokrycie kosztów opłat zarządu i funduszu remontowego w wysokości około 700 zł, płatnych do zarządcy nieruchomości, które w przypadku niewynajmowania tego mieszkania, byłyby kosztem jego utrzymania. Media, tj. woda, prąd oraz gaz rozliczane są osobno, według zużycia faktycznego. Umowa została zawarta na rok i wygasa w dniu 31 czerwca 2020 r., czyli w momencie zakończenia roku akademickiego najemców. Najemcy zadeklarowali, że z dużym prawdopodobieństwem, ale nie na pewno, będą chcieli kontynuować najem w roku następnym, tj. w roku akademickim 2020-2021 na podobnych warunkach. Od 2014 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na usługach doradczych z zakresu informatyki (PKD 62.02.Z) oraz szeregu innych aktywności niezwiązanych w żaden sposób z wynajmem mieszkań. Jest to Jego podstawowe źródło utrzymania. Dochody z działalności gospodarczej Wnioskodawca rozlicza przy użyciu stawki 19% podatku liniowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00