Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 18.10.2019, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.143.2019.3.HS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.143.2019.3.HS
Skutki podatkowe otrzymania od Brata w darowiźnie prawa do zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz przeniesienia własności Nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 14 sierpnia 2019 r. (data wpływu 20 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania od Brata w darowiźnie prawa do zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz przeniesienia własności Nieruchomości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych otrzymania od Brata w darowiźnie prawa do zwrotnego przeniesienia prawa własności nieruchomości oraz przeniesienia własności Nieruchomości.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski i posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.
Brat Wnioskodawczyni (dalej: Brat) zaciągnął pożyczkę od swojej (i Wnioskodawczyni) matki (dalej: Matka). W celu zabezpieczenia spłaty pożyczki, Brat przeniósł na Matkę należące do niego nieruchomości (dalej: Nieruchomości) tytułem przewłaszczenia na zabezpieczenie. Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie zawarta pomiędzy Bratem a Matką przewiduje, że w przypadku terminowego zwrotu przez Brata pożyczki, własność nieruchomości przejdzie z powrotem na Brata (tzw. umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie pod warunkiem rozwiązującym. Oznacza to, że w przypadku ziszczenia się warunku spłaty należności bądź spełnienia innego świadczenia, dochodzi do powrotnego przeniesienia własności rzeczy na pożyczkobiorcę). W przypadku zaś, gdyby Brat nie spłacił pożyczki w przewidzianym umową pożyczki terminie, własność Nieruchomości przejdzie definitywnie na Matkę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right