Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2019, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.171.2019.1.WR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.171.2019.1.WR

Brak obowiązku zapłaty akcyzy od samochodu otrzymanego w nieodpłatne użytkowanie od podmiotu z siedzibą w Niemczech w sytuacji gdy w ciągu 30 dni od jego nabycia wewnątrzwspólnotowego dokonano jego dostawy wewnątrzwspólnotowej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 7 sierpnia 2019 r.), uzupełnionego pismem z dnia 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 1 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy od samochodu otrzymanego w nieodpłatne użytkowanie od podmiotu z siedzibą w Niemczech jest:

  • nieprawidłowe w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego z tytułu przemieszczenia samochodu osobowego z terytorium Niemiec,
  • prawidłowe w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego, jeżeli dokonano dostawy wewnątrzwspólnotowej samochodu w przeciągu 30 dni od dokonania jego nabycia wewnątrzwspólnotowego.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2019 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie obowiązku zapłaty akcyzy od samochodu otrzymanego w nieodpłatne użytkowanie od podmiotu z siedzibą w Niemczech.

Powyższy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 sierpnia 2019 r. (data wpływu 1 października 2019 r.)

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka A z siedzibą w Polsce użytkuje samochód osobowy Volkswagen Passat należący do firmy B z siedzibą w Niemczech. Samochód został jej udostępniony do użytkowania w ramach kontraktu zawartego z firmą B, która jest zarówno 100% udziałowcem spółki polskiej jak i jej głównym odbiorcą. W ramach zawartej umowy o współpracy spółka B zleca spółce A wykonywanie różnorodnych usług supportowych, call center i innych wg. zgłaszanego zapotrzebowania. W celu wykonywania usług, zgodnie z załącznikiem nr 3 do umowy, spółka niemiecka przekazuje dla A szereg sprzętu do nieodpłatnego użytkowania, wyłącznie w celu realizowania kontraktu na jej rzecz, w tym samochód osobowy. Samochód ten służy pracownikom firmy polskiej do przejazdów pomiędzy X, gdzie mieści się administracja spółki niemieckiej i Y, gdzie swoją siedzibę ma Spółka oraz na dojazdy na spotkania z klientami lub kontrahentami na terenie Niemiec. Samochód ten nie jest wykorzystywany do żadnych innych celów, a trasę X-Y przebywa kilkanaście razy w miesiącu, w zależności od aktualnych potrzeb realizowanego zlecenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00