Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.408.2019.2.AD, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-2.4012.408.2019.2.AD

Dotyczy braku opodatkowania sprzedaży biurowca i uznania tej czynności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2019 r. (data wpływu 15 lipca 2019 r.), uzupełnionym w 19 sierpnia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży biurowca i uznania tej czynności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 19 sierpnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania sprzedaży biurowca i uznania tej czynności za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. spółka komandytowa będąc czynnym podatnikiem VAT dokonuje dostaw towarów i usług produkowanych przez siebie towarów w postaci okien i drzwi. Poza produkcją i dostawą okien i drzwi świadczy również usługi w postaci montażu i serwisu.

Powyższe jest podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej Spółki, które podlega opodatkowaniu VAT wg. odpowiednich stawek opodatkowania. W kwietniu 2019 r., Spółka rozszerzając swoją działalność gospodarczą przyjęła na stan majątkowy nieruchomość (biurowiec), który będąc własnością komandytariuszy był w całości wynajmowany przez wielu najemców. Przejęcie przez spółkę nieruchomości (biurowca) wraz z zobowiązaniami i należnościami wynikającymi z istniejących umów najmu nastąpiło w drodze aportu, od którego wnoszący nie odprowadzili VAT, korzystając z wyłączenia z opodatkowania na zasadach określonych art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Od samego początku przejęcia biurowca w drodze aportu, w związku z odmienną niż dotychczasowa działalność Spółki, traktowano działalność gospodarczą w postaci najmu poszczególnych lokali biurowych, jako zorganizowaną wydzieloną część przedsiębiorstwa. Spółka od samego początku ewidencjonowała wszelkie przychody, jak i poniesione koszty na wyodrębnionych rachunkach księgowych. Podobnie miała miejsce struktura organizacyjna i zarządcza związana z biurowcem. W związku ze zmianą planów i koniecznością dofinansowania podstawowej działalności Spółki zarząd w miesiącu czerwcu 2019 r. dokonał sprzedaży ww. nieruchomości (biurowca), traktując powyższe jako dostawę (sprzedaż) zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W zasadzie dokładnie w całości, tak jak Spółka przyjęła daną nieruchomość jako wyodrębnioną własną dotychczasową działalność w postaci aportu, tak bez żadnej zmiany w strukturze majątkowej, ani organizacyjnej dokonała sprzedaży w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00