Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2019, sygn. 0113-KDIPT3.4011.357.2019.1.JR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT3.4011.357.2019.1.JR
Obowiązki płatnika w związku z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2019 r. (data wpływu 8 sierpnia 2019 r.), uzupełnionym pismem złożonym w dniu 8 sierpnia 2019 r. oraz pismem z dnia 9 sierpnia 2019 r. (data wpływu 14 sierpnia 2019 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku z możliwością zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 sierpnia 2019 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych. Następnie wniosek został uzupełniony pismem złożonym w dniu 8 sierpnia 2019 r. oraz pismem z dnia 9 sierpnia 2019 r. (data wpływu 14 sierpnia 2019 r.).
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, pracownikami Wnioskodawcy są nauczyciele akademiccy, zatrudniani na stanowiskach badawczo-dydaktycznych, dydaktycznych oraz badawczych. Podstawowy zakres ich obowiązków jest regulowany przez art. 115 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Zgodnie z art. 116 ust. 7 ww. ustawy, wykonywanie obowiązków nauczyciela akademickiego stanowi działalność twórczą o indywidualnym charakterze w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.
Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca wypłaca swoim pracownikom wynagrodzenie zasadnicze, dodatek funkcyjny, dodatek stażowy objęty kosztami uzyskania przychodów w wysokości 50%. Wnioskodawca podjął wątpliwość w zakresie objęcia 50% kosztów uzyskania przychodów wynagrodzenia pracowników, które są wypłacane w związku z gwarantowanymi przez przepisy prawa pracy świadczeniami, które nie są stricte związane z wykonywaną pracą - wysokość wynagrodzenia nie jest ściśle związana z efektami pracy. Jest to wynagrodzenie za czas urlopów wypoczynkowych otrzymywanych zgodnie z art. 152 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (wynagrodzenie urlopowe). Pracownikowi będącemu nauczycielem akademickim, przysługuje prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego, za który otrzymuje od Wnioskodawcy wynagrodzenie. Wynagrodzenie urlopowe jest wyliczane zgodnie z przepisami ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, gdzie nauczycielowi akademickiemu przysługuje w okresie urlopu wypoczynkowego wynagrodzenie, jakie otrzymywałby, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia są obliczane na podstawie jego średniego wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Jeżeli zatrudnienie trwało krócej, średnie wynagrodzenie oblicza się z całego okresu zatrudnienia z uwzględnieniem stawek wynagrodzenia obowiązujących na dzień rozpoczęcia urlopu. Obecnie, za czas urlopu wypoczynkowego Wnioskodawca wypłaca pracownikom będącym nauczycielami akademickimi wynagrodzenie objęte kosztami uzyskania przychodów w wysokości 111 zł 25 gr. Do podobnego rodzaju świadczeń należą: nagroda jubileuszowa z tytułu wieloletniej pracy, odprawa emerytalna/rentowa z tytułu przejścia na rentę lub emeryturę, ekwiwalent za niewykorzystany urlop oraz nagroda Rektora wypłacana na podstawie Zarządzenia Rektora za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne i organizacyjne. Wypłacanie wszystkich tych składników wynagradzania następuje na podstawie ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Kodeksu pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right